Boje na východě Ukrajiny pokračují. Armáda pronikla do Luhansku, ale přišla o stíhačku

Na východě Ukrajiny také dnes pokračovaly prudké boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Ukrajinská armáda hlásí dobytí dalších strategických míst, zároveň si ale stěžuje na to, že z ruské strany hranice proudí do země další vojenská technika. Nad situací se v Berlíně sešli i ministři zahraničí Ruska a Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské vládní jednotky u Doněcku na východě Ukrajiny | Foto: Evgeniy Maloletka | Zdroj: ČTK

Ukrajinská armáda dnes kromě ztráty jedné stíhačky MIG-29 ohlásila i výrazný postup na přístupových cestách k Doněcku. V Luhansku zase vládní jednotky dobyly policejní stanici dosud kontrolovanou separatisty.

Vojáci pronikli do Luhanska a obsadili údajně část jednoho z obvodů. Operace je vedena ze severovýchodu přes předměstí Velyka Verhunka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na východě Ukrajiny přiblížil tamní zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger. Schůzku ministrů zahraničí v Berlíně avizoval německý zpravodaj Pavel Polák

Bojuje se ale i na jihovýchodě Luhanska, kde se povstalci neúspěšně pokusili obnovit své pozice při silnici vedoucí k ruským hranicím. Zcela zničena přitom údajně byla obec Chrjaščuvate.

Přes vojenské úspěchy si ale Ukrajina stěžuje na opakované porušování svého vzdušeného prostoru ze strany Ruska a také na dodávky vojenské techniky z ruské strany hranice. Dnes například raketových systémů Grad.

První kamiony z ruského konvoje dorazily k hranicím Ukrajiny. Dál ale stále nesmí

Číst článek

Šestnáct prvních ruských kamionů z humanitárního konvoje zaparkovalo na hranicích. Podle ruských médií by ještě dnes mohla dorazit další, stejně velká kolona aut.

Přes hranice ale zatím ruské kamazy s humanitární pomocí nesmí. Čeká se na záruky bezpečného průjezdu východní Ukrajinou, které požaduje Mezinárodní červený kříž.

Ruský konvoj s údajnou humanitární pomocí nedaleko hranice s Ukrajinou | Foto: Reuters

Vyhrocenou situaci na hranicích Ukrajiny a Ruska chtějí vyjasnit ministři zahraničí obou zemí, Pavlo Klimkin a Sergej Lavrov. U jednání budou přítomní také ministři zahraničí Francie a Německa.

Německý šéf diplomaci Frank-Walter Steinmeir před chůzkou řekl, že ukrajinská krize potřebuje nový politický podnět, aby se jí podařilo vyřešit a přestalo se bojovat.

Z kyjevského Majdanu zmizely poslední barikády, připomene je nové muzeum

Číst článek

Proruský separatista v doněckém regionu na východní Ukrajině | Foto: ČTK/AP, Sergei Grits

Vojtěch Berger, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme