Na Vyšehradě našli základy zřejmě byzantského kostela, unikátní je velikostí

Na pražském Vyšehradě objevili archeologové základy jednoho z největších kostelů střední Evropy. Nalezeny byly zhruba 150 metrů od hlavní baziliky. Zároveň je to zřejmě nejstarší vyšehradský kostel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bazilika svatého Petra a Pavla na Vyšehradě

Bazilika svatého Petra a Pavla na Vyšehradě | Foto: Kristýna Maková

Unikátnost stavby spočívá podle Ladislava Varadzina z Archeologického ústavu Akademie věd ČR ve dvou věcech - v jejím půdorysném tvaru, který odkazuje na prostředí pravděpodobně byzantské říše, a v její velikosti, protože asi o 40 procent překonává plochu rotundy svatého Víta na Pražském hradě.

„Kostel má půdorys čtverce, ze kterého na tři strany vybíhají apsidy. Těmto kostelům říkáme trikonchy. Některé takové stavby z pozdějšího období známé jsou, a to i z Čech, ale v porovnání s touto stavbou jsou trpasličích rozměrů,“ vysvětluje Varadzin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšehradském objevu mluví Ladislav Varadzin z Archeologického ústavu Akademie věd ČR

Nalezení základů kostela je podle archeologa skládačkou. Vše začalo v 60. letech:

„Kdy doktor Nechvátal objevil určité úseky zdiva pod základy baziliky svatého Vavřince. V roce 2011 jsme objevili další významný kus, který umožnil navrhnout hypotetickou rekonstrukci trikonchy. A letos se nám podařilo, po určitých peripetiích při shánění peněz na výzkum, verifikovat hypotézu, položit sondu v místě hlavní východní apsidy, kde se původně nacházel oltář a s naprostou přesvědčivostí a jednoznačností apsidu objevit."

Přímo na archeologickém nalezišti zůstanou vědci do pátku, poté budou následovat analýzy v laboratořích.

„Interpretace nálezu bude předmětem dalšího vyhodnocení, odhadujeme to na dva roky. My nemáme žádné písemné prameny. Neznáme proto ani jeho zasvěcení, kterému světci byl zasvěcen,“ dodává Varadzin.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme