Na Vyšehradě našli základy zřejmě byzantského kostela, unikátní je velikostí
Na pražském Vyšehradě objevili archeologové základy jednoho z největších kostelů střední Evropy. Nalezeny byly zhruba 150 metrů od hlavní baziliky. Zároveň je to zřejmě nejstarší vyšehradský kostel.
Unikátnost stavby spočívá podle Ladislava Varadzina z Archeologického ústavu Akademie věd ČR ve dvou věcech - v jejím půdorysném tvaru, který odkazuje na prostředí pravděpodobně byzantské říše, a v její velikosti, protože asi o 40 procent překonává plochu rotundy svatého Víta na Pražském hradě.
„Kostel má půdorys čtverce, ze kterého na tři strany vybíhají apsidy. Těmto kostelům říkáme trikonchy. Některé takové stavby z pozdějšího období známé jsou, a to i z Čech, ale v porovnání s touto stavbou jsou trpasličích rozměrů,“ vysvětluje Varadzin.
O vyšehradském objevu mluví Ladislav Varadzin z Archeologického ústavu Akademie věd ČR
Nalezení základů kostela je podle archeologa skládačkou. Vše začalo v 60. letech:
„Kdy doktor Nechvátal objevil určité úseky zdiva pod základy baziliky svatého Vavřince. V roce 2011 jsme objevili další významný kus, který umožnil navrhnout hypotetickou rekonstrukci trikonchy. A letos se nám podařilo, po určitých peripetiích při shánění peněz na výzkum, verifikovat hypotézu, položit sondu v místě hlavní východní apsidy, kde se původně nacházel oltář a s naprostou přesvědčivostí a jednoznačností apsidu objevit."
Přímo na archeologickém nalezišti zůstanou vědci do pátku, poté budou následovat analýzy v laboratořích.
„Interpretace nálezu bude předmětem dalšího vyhodnocení, odhadujeme to na dva roky. My nemáme žádné písemné prameny. Neznáme proto ani jeho zasvěcení, kterému světci byl zasvěcen,“ dodává Varadzin.