Ve Vlčnově otevřeli sto let starou slivovici, její vzorky uloží v muzeu

Ve Vlčnově na Slovácku ochutnali sto let starou slivovici. Má typickou vůni po švestkách, zakopaný vzorek destilátu ale po téměř sto letech změnil barvu, vůni i chuť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Barva byla taková nažloutlá a tekutina jako by nasákla vůni hlíny, ve které byla zakopaná,“ popisuje místostarostka Vlčnova Marta Moštková.

Aby se tak vzácná slivovice uchovala i pro další generace, nechalo vedení obce vyrobit pět ampulí, ve kterých vzorky - coby chuťovou paměť lidstva - uloží v místním Muzeu lidových pálenic.

První z nich budou moci lidé ochutnat až za půl století. Poslední, pátá ampule, se tak smí otevřít až za 250 let, tedy přesně v roce 2264, kdy bude Vlčnov slavit tisíc let od první písemné zmínky o obci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh stoleté slivovice z Vlčnova zaznamenala Andrea Kratinová

Slivovice má ale svůj vlastní příběh, který se váže k začátku první světové války, kdy mnoho mladých mužů z Vlčnova odešlo bojovat na frontu.

Otec jednoho z odvedenců, místní sedlák, zakopal do země demižón se slivovicí s myšlenkou, že jej vykope v den, kdy se jeho syn bude ženit.

Rodina ale netušila, že se syn dostal do ruského zajetí a navíc byl těžce raněn.

Děvče, které si ve vesnici namluvil, proto odešlo do kláštera, složilo řeholní slib a po celou dobu se trápilo a současně modlilo za jeho návrat.

Po šesti letech se už téměř oplakaný syn vrátil. Doma ho zaskočila zpráva o smrti jeho milé.

Muzeum lidových pálenic | Foto: Slovácké muzeum Uherské Hradiště

„Rodiče dívky se vraceli z jejího pohřbu. Mezitím bolest přebolela, syn si našel druhou partnerku, oženil se, měli tři děti,“ pokračuje ve vyprávění příběhu místostarostka Vlčnova.

„Na slivovici nikdo nepomyslel, až když se po letech nejmladší syn dověděl, že tam někde někdy byla zakopána slivovice, začal hledat,“ doplňuje Marta Moštková.

Pozemek se od 50. let, kdy půdu zabrali komunisté, zásadně změnil a nebylo, čeho by se hledač chytil. Až v 90. letech se na něho konečně usmálo štěstí.

„Sám byl svobodný, věnoval slivovici svému synovci a tak jsme se s k ní dostali i my na úřadě, protože synovec nám z ní vzorek věnoval,“ uzavírá příběh místostarostka obce.

Andrea Kratinová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme