Finsko 3:0 Česko

Na nebi zazáří superúplněk, kosmická stanice i Perseidy

Superúplněk dnes okolo 20. hodiny ozáří oblohu. Astronomové tak nazývají jev, kdy je Měsíc v úplňku nejblíže Zemi. Stává se to zhruba každý čtrnáctý úplněk. Měsíční svit ale zhorší viditelnost hvězd a dalších vesmírných těles.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měsíc, úplněk | Foto: Tomáš Vodňanský

Měsíc bude na obloze velmi nápadný, podle astronomů to bude nejzajímavější úplněk letošního roku. Od Země bude vzdálen 356 896 kilometrů, před měsícem to bylo například 406 tisíc kilometrů.

Průměr měsíčního kotouče bude zhruba o 15 procent větší než obvykle, zároveň se zhruba o třetinu zvýší jeho jas.

„Celá událost začne před osmou hodinou večerní, kdy se měsíční úplněk objeví nad východním obzorem, což bude asi nejhezčí podívaná. Tím, jak se můžeme dívat na vycházející Měsíc zpoza vzdáleného obzoru a ještě tam máme siluetu stromů nebo domů, tak je to skutečně krásná podívaná. V dalších minutách můžeme sledovat, jak je nad obzorem. Není potřeba žádný speciální přístroj, jenom hezký výhled nad východní prostor,“ říká ředitel Hvězdárny Brno Jiří Dušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešních úkazech na nebi mluvil astronom Pavel Suchan, z Astronomického ústavu Akademie věd

Podle něj se ale pozorovatelé nemusí obávat, že na nebi neuvidí nic jiného:

„Krátce před desátou hodinou večerní můžeme na obloze vidět přelétat mezinárodní kosmickou stanici. Poletí jako jasný bod přesně na opačné straně, než je Měsíc. A během několika minut přeletí přes celou oblohu. Kromě toho už v noci z 12. na 13. srpna nastane maximum roje Perseid, takže při pozorování měsíčního úplňku uvidíme sem tam i nějakou Perseidu.“

David Černý, Daniela Pavlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme