Senioři a hendikepovaní v Plzni mohou využívat cenově zvýhodněnou taxislužbu

Podobně jako v dalších českých městech, také v Plzni funguje od letošního roku senior taxi. Lidé nad 70 let a zdravotně postižení se mohou za pár korun nechat odvézt k lékaři nebo na nákup. Doprava na zavolání nahradila speciální autobusovou linku, která důchodce a hendikepované příliš nezaujala. Cenově zvýhodněnou taxislužbu finančně dotuje město a zajišťují ji městské dopravní podniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Taxikářem seniorů je Václav Svoboda. Dnes je ve službě od šesti hodin ráno a za necelé tři hodiny už měl dva klienty.

„Odvezl jsem dva klienty, ale byly to tři jízdy, protože jedna paní jela už z polikliniky domů,“ říká. Teď ho čeká jízda za další zákaznicí.

Svoboda pracoval v Plzni jako řidiči MHD a dozvěděl se o požadavku na senior taxi. „Někteří z nás se přihlásili, museli jsme udělat taxikářské zkoušky, nechat si vystavit různé karty,“ popisuje. Taxi pro seniory má jeden vůz, ale další dva jsou určeny pro hendikepované.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenově zvýhodněné taxi službě pro seniory a hendikepované v Plzni informoval reportér Lukáš Milota

Další zákaznicí je paní Majnerová. „Postihlo mě onemocnění pohybového aparátu a nechci obtěžovat rodinu, zejména ne třeba v dopoledních hodinách, tak jsem za to vděčná,“ vysvětluje, proč si taxi objednala.

„Většinou ho používám pro návštěvy zdravotnických zařízení. Jsem důchodce, takže je to pro mě velmi zajímavé po finanční stránce,“ dodává.

Za službu se platí nástupní taxa deset korun a za jízdu pak dvacet, celkem tedy 30 korun. Paní Majnerová si kromě ceny pochvaluje i pohodlnost. Oproti MHD je podle ní jízda taxíkem jednodušší a bezpečnější, obzvlášť pro člověka, který se pohybuje s pomocí hole.

Senior taxi funguje nepřetržitě celý týden, jízdu je nutné objednat telefonicky nejpozději dva pracovní dny předem.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme