Čeští ‚sudokáři‘ patří mezi světovou špičku. V Londýně se ale dařilo méně než obvykle

K vidění jsou v autobusech, vlacích, na lavičkách v parku, zkrátka všude. Nevnímají moc okolí a do malých tabulek vpisují čísla. Zhruba tak vypadají luštitelé sudoku. Nejlepší registrovaní hráči jsou až do neděle v nebývalé koncentraci v Londýně, který hostí mistrovství světa v sudoku a logických hádankách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství světa v sudoku a logických hádankách v Londýně: Park Hotel Seldon, dějiště mistrovství | Foto: Jiří Hošek

„Optimista je člověk, který luští křížovku inkoustem, se říká,“ říká nehrající kapitán českého výběru a současně jedna z hlavních postav světové organizace luštitelů sudoku a logických hádanek Vítězslav Koudelka a pokračuje:

„Ono to platí i u sudokářů. Je tam pár maniaků, kteří luští propiskou, ale to je tehdy, když už má ty vpisky tenkou tužkou vypsané a potom už to jen opraví.“

V dějišti mistrovství, v elegantním hotelu v jiholondýnské čtvrti Croydon, pořadatelky napomínají, když je někdo moc moc hluční.

„Jsou to velmi nadaní, talentovaní, chytří, blázniví, maniačtí lidé, kteří prodávají to, co jim pánbůh dal. To, co nastudovali a natrénovali, dávají potom na hřišti najevo,“ komentuje Vítězslav Koudelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na mistrovství světa v sudoku a logických hádankách se vypravil i londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Čeští reprezentanti, což jsou muži i ženy, mají dva společné jmenovatele a těmi jsou zájem o matematiku a informatiku. I čeští hráči jsou většinou studenti a učitelé matematiky, výpočetní techniky.

„Sem tam se najde někdo, kdo dělá třeba ekonomiku jako takovou. Ale vždycky se to točí kolem čísel,“ doplňuje Vítězslav Koudelka.

Zatímco v logických hádankách Česku podle Koudelky v posledních letech malinko ujíždí vlak, v sudoku se právem považujeme za velmoc.

„V sudoku získala Česká republika na všech mistrovství světa, která byla od roku 2006, získala nějakou medaili. Dokonce v soutěži družstev jsme pětkrát po sobě získali stříbrnou medaili,“ říká Vítězslav Koudelka.

V britské metropoli nakonec český tým skončil těsně pod stupni vítězů, ale Ondrouškův individuální bronz je v těžké konkurenci velmi cenný.

„Ze začátku to bylo takové, že člověk ve finále ztrácel. To, co uměl ve tréninku, ve finále neuměl prodat. Ale teď už myslím, že co mám natrénované, zvládám uplatňovat i v těch stresových situacích. Myslím, že jsem velmi zapracoval na psychice a ty krizové situace zvládám velice dobře,“ Jakub Ondroušek, jehož oblíbenou psací potřebou je zmizíkovací pero.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme