Ukrajinci údajně zadrželi Slováka, který bojoval za separatisty

Ukrajinští vojáci údajně zadrželi Slováka, který bojoval na východě země s povstalci. Oznámil to poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko. Pokud se tato informace potvrdí, půjde zřejmě o prvního zadrženého občana Evropské unie z řad proruských separatistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruský separatista v doněckém regionu na východní Ukrajině

Proruský separatista v doněckém regionu na východní Ukrajině | Foto: Sergei Grits | Zdroj: ČTK

Podle Kyjeva zadrželi ukrajinští vojáci Slováka v Ilovajsku na východě Ukrajiny. To je město vzdálené zhruba 50 kilometrů od Doněcka.

Podle pasu by mělo jít o Miroslava Roháče, rodáka z Banské Bystrice. Na Ukrajinu prý dorazil 3. července. Slovenské ministerstvo zahraničí zatím zprávu nepotvrdilo, totožnost muže prověřuje.

Poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko řekl, že Slovák nepřicestoval do Kyjeva jako profesionální voják, ale z vlastního přesvědčení. V povstaleckých silách měl prý na starosti obsluhu minometu.

Informace se však různí. Ukrajinská agentura Unian tvrdí, že Roháč je etnický Srb. Řekl to podle ní při výslechu a dodal, že po boku separatistů bojuje ve východoukrajinské oblasti až 250 dalších Srbů, kteří mají pasy zemí Evropské unie.

Srbsko už dříve své občany varovalo, že za účast v zahraničních konfliktech je čekají přísné tresty.

Pavlína Nečásková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme