Sokolovské muzeum zpřístupnilo středověký důl Jeroným

Středověký cínový důl Jeroným na Sokolovsku je unikátním svědectvím řemeslné zručnosti někdejších horníků. A systém podzemních štol, pocházející z 16. století, je právem na seznamu národních kulturních památek. Podzemní prostory jsou od letošního roku otevřené pro veřejnost. A zájem o prohlídky stoupá, i když zázemí areálu historického dolu ještě stále není dokončeno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do dolu Jeroným | Foto: Zdeněk Trnka

Nadzemní prostory pro návštěvníky budou hotovy příští rok. Do podzemí středověkého dolu Jeroným se ale mohou podívat už teď.

„Helma je nutná, je to z bezpečnostních důvodů. Místy je to nízké, člověk musí chodit skrčený, ale i tak se může bouchnout do hlavy,“ vysvětluje Michael Rund, ředitel sokolovského muzea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Středověký cínový důl Jeroným na Sokolovsku je opět otevřený pro veřejnost, více zjišťoval redaktor ČRo Zdeněk Trnka

Vlhko, temno, bláto, ale také ručně ražené štoly s mnoha zajímavými zákoutími, to vše se nachází v historickém důlním díle.

„Můžeme vidět oblouk podzemního mostu a kapličku, která byla vysekaná někdy v 16. století. Právě už v té době tu byla umístěna nějaká soška možná sv. Barborky nebo sv. Jeronýma,“ popisuje podzemí Michael Rund.

Největší vzácností dolu jsou ručně tesané chodby staré 400 let. „Lidi si myslí, že ty čárky jsme tu udělali my, ale vždy opakujeme, že do těch stěn vůbec nezasahujeme. Takže vše, co tu můžete vidět, dělali takzvaní staříci, tedy horníci, někdy v 16. století,“ dodává.

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund umí být nadšeným průvodcem, který ovšem základní fakta o cínovém dolu návštěvníkům rozhodně neidealizuje.

„Horníci ve třech směnách postupovali nějakých 8 až 9 cm za den. Byla to velice těžká práce, kterou dělali jen základními nástroji a téměř ve tmě. Hornická činnost byla odjakživa velmi náročná,“ doplňuje.

Procházka dolem Jeroným je fyzicky náročná. Návštěvníci musí být po cestě velmi opatrní a prohlídka není příliš vhodná pro malé děti.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme