Do obklíčeného Luhansku vjela kolona údajně až 150 bojových vozidel

Ukrajinská armáda potvrdila, že městem Luhansk na východě země se pohybuje vojenská kolona proruských separatistů. Přijela prý z Ruska. Rozcházejí se ale informace o tom, kolik je v koloně techniky i bojovníků. Ukrajinští vojáci vedou kromě obklíčeného Luhansku ostré boje také o Doněck. Tam se dnes ráno podle svědků ozývala dělostřelecká palba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalce v Luhansku údajně posílilo na 1200 ozbrojenců a množství bojové techniky (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Podle jednoho z mluvčích ukrajinské armády bylo v koloně asi 150 vozidel včetně tanků a raketometů Grad a také asi 1200 bojovníků.

Výzbroj a uniformy prý odpovídaly těm, které používá ruská armáda. Kolona údajně pronikla z Ruska na ukrajinské území už před třemi dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záhadné vojenské koloně v Luhansku mluvil zvláštní zpravodaj ČRo v Kyjevě Vojtěch Berger

Jiní svědci, které cituje ukrajinský server Censor.net, ale mluví o tom, že v koloně viděli jen obyčejné žoldáky jako už v mnoha jiných dřívějších případech.

Není také jasné, jak se kolona do města dostala. Luhansk je obklíčený vládními silami a směr, ze kterého kolona měla přijet, kontroluje přes svůj checkpoint ukrajinská Národní garda.

Jedna z verzí uvádí, že část této kolony operovala na ukrajinském území už delší dobu a další část se k ní připojila až dnes v noci, kdy přejela ukrajinskou hranici. „Je tu ale více otázek než odpovědí,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině.

Jakkoliv na to některé indicie ukazují, definitivní potvrzení toho, že skutečně jde o kolonu, která byla do Luhansku vyslaná z území Ruska, zatím chybí.

Vojenská situace na východě Ukrajiny (situace k 16. srpnu 2014) | Foto: ČTK

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme