Městské části chtějí, aby se do občanek vrátila informace o nesvéprávnosti

Městské části se jako veřejní opatrovníci setkávají s případy, kdy se jimi opatrovaní zadluží a zůstanou bez peněz. Radnice s tím ale nemohou nic dělat. Od roku 2012 totiž platí zákon o registru osob, podle kterého nemusí být nesvéprávnost zapsaná v občanském průkazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový občanský průkaz (ilustrační foto)

Nový občanský průkaz (ilustrační foto) | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Člověk, který je nemocný, se tak může snadno zadlužit. Na doklady si půjčí v bance anebo si nakoupí zboží na splátky. Za majetek lidí, kteří nemají příbuzné, ručí často městská část a ta jejich půjčkám nemá jak zabránit.

„Pro nás je to problém například v tom, že už tady řešíme případ jedné osoby, které právě Praha 6 dělá opatrovníka. Tato osoba si u různých institucí nabrala určité úvěry a zjistilo se, že dlužná částka činí 27 tisíc korun, které se musí zaplatit, ale samozřejmě na to dlužník nemá peníze,“ řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veřejní opatrovníci se setkávají s případy, kdy se jimi opatrovaní zadluží a zůstanou bez peněz. Radnice s tím ale nemohou nic dělat, více zjišťovala redaktorka ČRo Magdaléna Medková

Radnice spravuje majetek asi 64 nesvéprávným lidem. Jen v poslední době řeší dva případy dlužníků, kdy jako veřejný opatrovník musí hájit jejich zájmy, nemůže ale rozhodovat o jejich majetku.

„Pán je majitelem nemovitosti, ale nemá peníze na to, aby ji správně udržoval. Teď statik řekl, že ta budova ohrožuje okolí, my jako Praha 6 jsme navrhovali, aby se nemovitost prodala, ale současný majitel samozřejmě nechce a s tím nic neuděláme,“ popsal situaci Adam Halmoši.

Na nové občanské průkazy si stěžuje i Praha 7 a Praha 3, které jsou zodpovědné za několik desítek nesvéprávných. Podle mluvčího třetí městské části Stanislava Kněnického totiž opatrovník nemůže předejít tomu, aby si dlužník nebral další půjčky.

Peníze jde půjčit snadno

„Takový nesvéprávný občan si může v bankovních ústavech, kde vyžadují pouze občanský průkaz, vzít půjčku a může se tak dostat do dluhových problémů i v době, kdy je nad ním ustanoven opatrovník,“ dodal.

Dluhy pak přidělávají práci sociálním pracovnicím, které musí za opatrovance vyřizovat odvolání, vyjednávat s firmami nižší úroky a dohadovat splátkové kalendáře. Podle právníka Jana Černého jim to nařizuje zákon.

„Právě úloha opatrovníka spočívá v tom, že se bude snažit hájit práva svého opatrovance a domoci se toho, že ty dluhy nebude muset platit, domoci se neplatnosti toho právního jednání svého opatrovance,“ řekl.

O tom, že nesvéprávnost zmizí z občanských průkazů, rozhodla vláda v roce 2012. O prázdninách byl návrh na změnu zákona znovu na stole, ministři ho ale v červenci zamítli.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme