Egypt vyzývá Palestince a Izrael k obnovení jednání, obě strany ale pokračují v bojích

Několik raket vypálili na Izrael neznámí ozbrojenci z jižního Libanonu. Střely zasáhly obytnou budovu a vyžádaly si osm zraněných. Dalších pět raket vystřelených tentokrát ze syrského území dopadlo na okupované Golanské výšiny. Pokračuje i ostřelování raketami z Gazy, jedna raketa dopadla na město Beer Ševa. V náletech na palestinskou enklávu pokračovala i izraelská armáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský nálet zničil podle svědků výškovou obytnou budovu

Izraelský nálet zničil podle svědků výškovou obytnou budovu | Zdroj: Reuters

„Tohle je mešita, místo určené k modlení. Nejdřív sem poslali varovnou střelu a pak za pouhé tři minuty zaútočila na oblast F-16. Každý ví, že tady to je klidná obytná čtvrť, že tohle je modlitebna a není tu žádný důvod k útočení,“ diví se obyvatel města Chán Júnis v centrálním pásmu Gazy.

Agentura AFP informovala, že dnes ráno byli při izraelském útoku zabiti dva Palestinci a dalších pět lidí bylo podle záchranářů zraněno. Ve městě Rafáh byla po náletu zničena sedmipatrová budova a také obchodní centrum.

Včerejší izraelský útok zničil i 13patrovou budovu v Gaze a zabil téměř dvacet lidí. Izraelská armáda varovala, že letecké údery ještě rozšíří. Zaútočí prý na každý objekt, ze kterého vzlétne raketa směrem k Izraeli.

Podle odhadů izraelských tajných služeb má Hamás v zásobách ještě asi 2000 raket, což je pětina stavu na začátku konfliktu.

Egypt vyzval k přijetí časově neomezeného příměří

Egypt a také palestinský prezident Mahmúd Abbás vyzývají Hamás i Izrael k návratu k jednáním do Káhiry. Hamás je údajně k rozhovorům připravený. Ani jedna strana se ale k výzvě zatím oficiálně nevyjádřila a obě pokračují v bojích.

Zatím poslední příměří vypršelo v pondělí, po jednodenním prodloužení ale boje začaly znovu.

Během nynějšího konfliktu, který se rozhořel začátkem července, zahynulo podle palestinských úřadů přes 2080 Palestinců většinou z řad civilistů. Na izraelské straně bylo zabito 64 vojáků a čtyři civilisté.

Štěpán Macháček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme