Egypt vyzývá Palestince a Izrael k obnovení jednání, obě strany ale pokračují v bojích

Několik raket vypálili na Izrael neznámí ozbrojenci z jižního Libanonu. Střely zasáhly obytnou budovu a vyžádaly si osm zraněných. Dalších pět raket vystřelených tentokrát ze syrského území dopadlo na okupované Golanské výšiny. Pokračuje i ostřelování raketami z Gazy, jedna raketa dopadla na město Beer Ševa. V náletech na palestinskou enklávu pokračovala i izraelská armáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský nálet zničil podle svědků výškovou obytnou budovu | Zdroj: Reuters

„Tohle je mešita, místo určené k modlení. Nejdřív sem poslali varovnou střelu a pak za pouhé tři minuty zaútočila na oblast F-16. Každý ví, že tady to je klidná obytná čtvrť, že tohle je modlitebna a není tu žádný důvod k útočení,“ diví se obyvatel města Chán Júnis v centrálním pásmu Gazy.

Agentura AFP informovala, že dnes ráno byli při izraelském útoku zabiti dva Palestinci a dalších pět lidí bylo podle záchranářů zraněno. Ve městě Rafáh byla po náletu zničena sedmipatrová budova a také obchodní centrum.

Včerejší izraelský útok zničil i 13patrovou budovu v Gaze a zabil téměř dvacet lidí. Izraelská armáda varovala, že letecké údery ještě rozšíří. Zaútočí prý na každý objekt, ze kterého vzlétne raketa směrem k Izraeli.

Podle odhadů izraelských tajných služeb má Hamás v zásobách ještě asi 2000 raket, což je pětina stavu na začátku konfliktu.

Egypt vyzval k přijetí časově neomezeného příměří

Egypt a také palestinský prezident Mahmúd Abbás vyzývají Hamás i Izrael k návratu k jednáním do Káhiry. Hamás je údajně k rozhovorům připravený. Ani jedna strana se ale k výzvě zatím oficiálně nevyjádřila a obě pokračují v bojích.

Zatím poslední příměří vypršelo v pondělí, po jednodenním prodloužení ale boje začaly znovu.

Během nynějšího konfliktu, který se rozhořel začátkem července, zahynulo podle palestinských úřadů přes 2080 Palestinců většinou z řad civilistů. Na izraelské straně bylo zabito 64 vojáků a čtyři civilisté.

Štěpán Macháček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme