Velkou pardubickou jen s Tiumenem. O startu Josefa Váni rozhodne zdraví

Žokej Josef Váňa míří opět do Velké pardubické. Jedenašedesátiletý jezdec, který populární dostih osmkrát vyhrál, se kvalifikoval s veteránem Tiumenem. Třináctiletého hnědáka teď čeká klasický program, ale drobné změny v tréninku před Velkou Pardubickou Josef Váňa přeci jen udělá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Váňa míří s Tiumenem do Velké pardubické

Josef Váňa míří s Tiumenem do Velké pardubické | Zdroj: ČTK

„Teď ho necháme týden, možná dva, odpočinout. Pak zapracujeme na vytrvalosti. Před Velkou pardubickou jsme v posledních letech koně možná moc honili, proto výsledky v rámcových dostizích nebyly takové, tak zkusíme trénink změnit,“ vysvětluje Josef Váňa, který skončil ve třetí kvalifikaci se svým tradičním parťákem na 4. místě.

Dvojice Váňa, Tiumen sice byla v první polovině závodu téměř neustále poslední, ale s tím legendární žokej a trenér počítal.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Josefem Váňou mluvil reportér ČRo Jakub Marek

„Tak to bývá. On kurs tak dobře zná, že si to diriguje sám, aby mu vše vycházelo. Neví jak pro něj, ale pro mě je to lahodné svezení. Proto jsem se rozhodl, že když takhle dobře přezimoval, ještě jednou to zkusíme. Ale Velká je daleko,“ ví žokej, že do nejslavnějšího dostihu v ČR zbývá 7 týdnů.

Hlavním faktorem, který rozhodne, jestli Tiumen poběží 124. Velkou pardubickou, bude tradičně jeho zdravotní stav. „Uvidíme, za pár dní vyhlásíme ortel. Když Velká, tak s Tiumenem, když budeme v pořádku oba dva.“

Ježdění na zkušeném koni pro něj není těžké. „Moc toho dělat nemusím, jen ho koriguju, aby neutíkal moc pomalu. Občas mu řeknu: ‚Přidej, nebo to nedohoníš‘,“popisuje v dobré náladě Josef Váňa.

Soros může vyhrát

Těsně před ním skončil ve třetím kvalifikačním závodě jeho syn s dalším hnědákem Sorosem, který je podle Josefa Váni staršího jedním z velkých kandidátů na úspěch ve Velké pardubické.

„Když bude Soros zdravý, může Velkou pardubickou i vyhrát. Vloni vyhrál Pohár Josefa Váni a porazil nejlepší steeplery, co tu jsou. Svou třídou je schopný podat velký výkon,“ dodává Jedenašedesátiletý stále aktivní žokej Josef Váňa.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme