V Havířově bude od září veřejně prospěšných dalších 40 lidí bez práce

Havířovská radnice pokračuje ve verbování nezaměstnaných. Dalších 40 jich od září navlékne oranžovou vestu pro pracovníky veřejně prospěšných prací. Počet lidí, kteří ve městě dělají tyto práce, tak stoupne na 180. Ne všichni lidé jsou ale z podobného zaměstnání nadšení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Rambousek z Tuháně při veřejně prospěšných pracích

Josef Rambousek z Tuháně při veřejně prospěšných pracích | Foto: Jana Huzilová

„Bylo by dobře, kdyby to bylo více placené. Jsou zadlužení, z čeho to mají platit?,“ říká Drahomír Sliž, který zrovna míjí skupinku havířovských pracantů v oranžových vestách.

Většina z nich výši výplaty neřeší. O jakoukoliv práci totiž nezavadili i několik let.

„Je to lepší, než abych se flákal venku a zbytečně dělal problémy. V Havířově je málo práce, většinou veřejné služby, a když ne, tak Ostrava, Karviná, anebo na šachtu,“ usmívá se spokojeně 28letý Jan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o veřejně prospěšných pracovnících v Havířově připravil Stanislav Janalík

V ruce má pytel a sbírá odpadky. Se skupinkou kolegů a kolegyň od pondělí do pátku vyráží do ulic.

„Pracuje se za každého počasí. Prší, mrzne, dostanete holínky, pláštěnky, vesty, rukavice,“ popisuje paní Pavlína.

I díky většímu množství pracovníků se tak dostane vedle úklidu ulic i na čištění chodníků nebo vodních toků.

„Byly okamžiky, kdy nám lidé chyběli. Teď budeme moci obsadit všechno, co je potřeba,“ potvrzuje mistr havířovských veřejně prospěšných prací Jiří Pavlica.

Práce spíše za trest

Právě na něj a jeho kolegy ale teď rostou nároky. Zatímco dříve byl mezi nezaměstnanými o volná místa boj, teď už se dostává i na ty, kterým práce v oranžovém trikotu města příliš nevoní.

„V současné chvíli už jsou zaměstnány i osoby, které dostávají tyto práce spíše za trest než za odměnu,“ naznačuje vedoucí odboru komunálních služeb Jiří Revenda.

„Organizace práce je pak daleko složitější, mistři mají daleko více práce při dohledu nad prováděnými pracemi i nad samotnými pracovníky,“ dodává Revenda.

Podobně jako v běžném zaměstnání tak na některé nezodpovědné pracovníky může čekat vyhazov. Město i tak nevylučuje, že se počet lidí na veřejně prospěšných pracích může v budoucnu ještě zvýšit.

Simona Bartošová, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme