Ukrajina zadržela na svém území ruské vojáky. Byli tam omylem, tvrdí zdroj z Moskvy

Deset ruských výsadkářů, zadržených v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, překročilo prý hranici omylem. Tvrdí to nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva obrany, který dnes citují agentury ITAR-TASS a Interfax. Kyjev naopak tvrdí, že nešlo o omyl, ale o „speciální akci“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci u Luhansku | Foto: Petro Zadorozhnyy | Zdroj: ČTK

Moskva dosud popírala přítomnost ruských vojáků na Ukrajině, stejně tak i obvinění Kyjeva a Západu, že posílá separatistům zbraně a posily.

SBU však zveřejnila na internetu videozáznam z výslechu příslušníků 331. pluku 98. výsadkové divize, o jejichž zadržení informovala pondělí, a ukrajinská média také zveřejnila jejich fotografie. Ruští vojáci byli zadrženi se zbraněmi a osobními doklady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění na Ukrajině mluvil komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Moskva, alespoň neoficiálně, nyní tvrdí, že vojáci tam nebyli záměrně.

„Uvedení vojáci se skutečně zúčastnili hlídkování na rusko-ukrajinské hranici, kterou v nevytyčeném a neoznačeném úseku nejpravděpodobněji náhodou překročili. Při zadržení, nakolik je známo, nekladli odpor,“ tvrdil zdroj z ruského ministerstva.

Dodává, že prý i ukrajinští vojáci mnohokrát překročili společnou hranici, jednotlivě i v celých skupinách, a to i se zbraněmi a vojenskou technikou. Dohromady šlo údajně o více než 500 vojáků.

„Ale žádný zbytečný rozruch jsme kvůli tomu nedělali, prostě jsme na bezpečném místě vraceli na ukrajinské území všechny, kteří si to přáli,“ dodal zdroj.

Ukrajinu znepokojují ruské plány na vyslání dalšího humanitárního konvoje

Číst článek

Kyjev tvrzení o omylu odmítá. Výsadkáři prý byli na Ukrajinu vysláni svými veliteli. „Nebyl to omyl, ale prováděli tu speciální operaci,“ řekl armádní mluvčí Andrij Lysenko.

Situaci příliš nevyjasňují ani zadržení vojáci. Jeden z nich na videozáznamu říká, že to, že se ocitl na Ukrajině, si uvědomil, až když se ocitl pod palbou. Velitelé prý vojákům řekli jen to, že je čeká sedmdesátikilometrový pochod. Jiný zase uvedl, že si myslel, že je na cvičení.

Podle komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka jsou možné obě varianty. Tedy úmysl i omyl. „Když na té hranici panuje takový zmatek, tak na tom vlastně není nic divného,“ uvedl Dvořák.

Poukázal však zároveň i na další zprávy o konfliktech na východní hranici Ukrajiny.

„Bohužel mě to inspiruje k představě, že Rusko nakonec vlastně ani nemusí plnokrevně vojensky vtáhnout na východní Ukrajinu a že za pomoci takovýchto dejme tomu diverzních nebo polodiverzních akcí svých vojáků, paramilitárních jednotek, žoldáků a tak dále může vlastně napětí na hranici udržovat ne po měsíce, ale po léta,“ poznamenal Dvořák.

ČTK, Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme