V Rio de Janeiru objevili bakterii odolávající většině antibiotik

Vědci znovuobjevili ve vodách Rio de Janeira tzv. superbakterii. Mikroorganismus odolný vůči většině antibiotik našli odborníci státního zdravotního ústavu v jedné z řek protékajících městem. Mimo jiné ve vzorcích odebraných z ústí do moře, u městské pláže Flamengo. Nedaleko se přitom mají za rok a půl jet olympijské závody v jachtingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláž Copacabana, kde se má na LOH 2016 závodit například v Triatlonu, podle úřadů znečištěná není | Foto: David Koubek

Na třech místech řeky Carioca našli bakterii odborníci brazilského institutu Oswalda Cruze (Fiocruz), který je obdobou státního zdravotního ústavu.

Malý tok odvádí vodu z vysokých kopců nad městem a ústí do moře na okraji pláže Flamengo poblíž centra Rio de Janeira.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vodě u pláže Flamengo v Rio de Janeiru našli výzkumníci tzv. superbakterii, odolnou vůči většině antibiotik. Více zpravodaj David Koubek

Stejný mikroorganismus našli v roce 2010 vědci ze stejného ústavu v nemocničním odpadu, a to přesto, že by zpracování toho odpadu mělo takové mikroorganismy zničit.

Bakterie podle institutu Fiocruz zatím nikoho nenakazila, ale potenciálně nebezpečná pro člověka je. Působí podobně jako jiné běžné bakterie infekce plic, trávicího ústrojí nebo močových cest.

Problém je ale v tom, že na ni neúčinkují léky. „Nakažený člověk by se nejspíš nevyhnul hospitalizaci,“ řekla Ana Paula Carvalhová z institutu Fiocruz.

Voda je i cítit, podle úřadů je ale znečištění v normě

Závody v jachtingu a windsurfingu se jedou na okraji zátoky Guanabara. Do její vnitřní části odchází 70 procent odpadních vod z desetimilionového Ria.

V částech dále od oceánu je voda skutečně špinavá, a když člověk přiletí na letiště a jede do centra, tak to i cítí.

Rio sice slíbilo nápravu, ale z původních ambiciózních plánů sešlo. Úřady navíc tvrdí, že v místě, kde se závody pojedou, je vše v pořádku a znečištění je v normách.

Sportovci v srpnu hlásili zlepšení kvality vody

V srpnu se konala v Riu de Janeiro regata, která měla zároveň organizátory i kvalitu vody otestovat. Jela se v čistší části zálivu, kde by měly být i olympijské závody.

Někteří sportovci skutečně ohrnovali nad vodou předem nos. Další ale stav vody mile překvapil, například novozélandskou jachtařku Jo Alehovou.

„Zaznamenala jsem velký rozdíl oproti tomu, co tady bylo před rokem,“ prohlásila tehdy vítězka ženské kategorie ve třídě 470.

Její britská kolegyně Eilidh McIntyreová byla také mile překvapená.

„Voda je většinou křišťálově čistá. Viděli jsme v ní delfíny, ale také mrtvého psa. Na to však narazíte všude,“ řekla v srpnu McIntyreová agentuře Reuters.

Plavecká část triatlonu se zase uskuteční poblíž pláže Copacabana, kde už je většinou voda ke koupání vhodná vždy. U pláže Flamengo ale často úřady vstup lidí do vody právě kvůli znečištění zakazují.

David Koubek, mkp, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme