Díky kolagenovému implantátu vyroste ženě v kotníku nová chrupavka

V semilské nemocnici jako první v České republice operovali poškozenou kloubní chrupavku v kotníku pomocí kolagenového implantátu. Metodu operace vyvinuli před několika lety v Německu. Ortopedi mladé studentce oproti běžnému zákroku do hlezenního kloubu, který ovlivňuje hybnost nohy, vložili takzvanou záplatu s kyselinou hyaluronovou. Z okolní nepoškozené chrupavky pomáhá vytvořit chrupavku novou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgenový snímek kotníku, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: Typo_queen

Devatenáctiletá vysokoškolačka Jana Filasová z Ústí nad Labem si několikrát vyvrkla kotník.

Pozornost mu začala věnovat ale až ve chvíli, kdy jednoho dne na nohu téměř nemohla došlápnout.

„Nejdříve jsem si myslela, že jsem si utrhla achilovku, protože takovou bolest jsem neznala. Nemohla jsem na nohu došlápnout a hýbat s ní, takže jsem jela na pohotovost do nemocnice, kde mě vyšetřil doktor,“ vzpomíná Jana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Semilští lékaři jako první v Česku operovali kotník mladé studentky s pomocí kolagenového implantátu. V kotníku jí vyroste nová chrupavka

Lékař jí po sérii vyšetření doporučil operatéra, primáře ortopedického oddělení semilské nemocnice Petera Sticu.

Pacientka podle něj trpěla silnými bolestmi a jiné léčebné metody byly neúčinné. Proto jako první v Česku do kloubu voperoval kolagenový implantát.

„Vede k vytvoření tělu identické chrupavky toho typu, který tam má být. To je podstatný rozdíl v metodách. Provádí se odstranění nemocné chrupavky, ale to je všechno, nic jiného se tam nebourá, a vzniklý defekt se vyleje stejně jako výtluk na silnici,“ vysvětluje Stica.

Takzvaná kolagenová záplata, která obsahuje kyselinu hyaluronovou, známou z různých kosmetických přípravků, se také vyskytuje v chrupavkách.

„Působením této záplaty dochází k přesunutí buněk tvořících chrupavku do nitra záplaty a chondrocyty začnou po nějaké době produkovat pacientovi identickou chrupavku, která nahradí defekt,“ dodává ortoped.

Jana: Bolelo to, ale budu normálně chodit

Lékaři Janu Filasovou uspali. Operace samotná trvala hodinu. Bezbolestné to ale podle ní bezprostředně po zákroku nebylo.

„Když jsem se vzbudila cestou ze sálu, měla jsem docela velké bolesti, bylo to skoro k nevydržení, ale hned jsem dostala injekci, která zabrala, a pak už to bylo jen lepší,“ popisuje Jana.

Na druhé straně ale ví, že bude normálně chodit. Zotavit by se měla do 12 týdnů po operaci. Kompletní obnova poškozené chrupavky trvá přibližně jeden rok.

„Až se to kompletně zotaví, měla bych být nejspíš úplně v pořádku, což by při standardní operaci zřejmě nebylo - mohla bych hůře chodit, mít omezenou hybnost,“ podotýká Jana.

Kolagenový implantát se nehodí pro všechny

Pomocí kolagenového implantátu je možné vedle hlezenního operovat i další klouby.

„Dá se použít prakticky na jakýkoli kloub, ale je to dáno typem onemocnění. Není to pro degenerativní postižení kloubu,“ upozorňuje lékař Jiří Kladníček.

To znamená, že tento způsob operace není zatím vhodný pro lidi trpící například artrózou. I když podle semilských lékařů němečtí kolegové operují i tyto pacienty. V Česku si budou muset ještě zhruba tři roky počkat.

Eva Malá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme