Moravskoslezští učitelé si chtějí rozšířit znalosti z dramatické výchovy, učí se v divadle

Asi padesátka pedagogů z celého Moravskoslezského kraje tráví těsně před začátkem nového poslední volné dny ve zkušebnách ostravských divadel. Rozhodli se rozšířit si znalosti z dramatické výchovy, a tak se ve speciální divadelní škole učí od herců z Národního divadla moravskoslezského, jak přivést děti k divadlu nebo jak s nimi rozebírat dramatický text.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirandolina od Bohuslava Martinů z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Je přesně 11 hodin a na jevišti divadla Jiřího Myrona právě začala zkouška pro nadcházející sezonu. Kromě režiséra a dramaturgyně ji v hledišti bedlivě pozoruje i zástup češtinářů.

„Pro mě je to jedna inspirace ve výuce a samozřejmě a je to velmi zajímavá burza nápadů, kterou lze potom ve výuce velmi dobře využít,“ říká David Jakl, který přijel do Ostravy až z Nového Jičína, kde vyučuje na střední škole technické a zemědělské.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moravskoslezští učitelé tráví konec prázdnin v divadle, chtějí si rozšířit znalosti z dramatické výchovy. Natáčela tam redaktorka Kateřina Daňková

Své žáky chce kromě češtiny vést i k divadlu, a proto patří k pravidelným studentům letní školy. „Jsem velice spokojený, protože vždycky přijde nějaká nová osobnost, máme možnost nahlédnout do divadelních dílen, zúčastnit se představení. Takže jen tak dál.“

Další z účastnic letošní letní divadelní školy, Veronika Piterková, přijela z gymnázia v Zábřehu. „Na škole vedu dramatický kroužek, který je ale úplně v počátcích. Zatím se se studenty jen tak seznamujeme a hledáme cestu k divadlu obecně,“ popisuje.

Na letní divadelní škole je už podruhé. „Na pedagogické škole takováto průprava není. Tam je to opravdu teoretická příprava na předávání vědomostí, a nikoli na nějaké intenzivní procítění,“ vysvětluje.

„Ta literatura není úplně totéž co dramatická výchova,“ doplňuje jeden z pořadatelů divadelní školy Jiří Hruška, který sám vyučuje češtinu na gymnáziu v Ostravě-Porubě. „Takže i tyto akce mají možná vzdělávací mezeru ve vybavení současných učitelů naplnit,“ dodává.

V Česku jsou ale podobné kurzy spíš ojedinělé. V zahraničí je přitom práce s pedagogy zcela běžná - se školami spolupracují např. operní domy ve Vídni nebo v Londýně. Národní divadlo moravskoslezské už tuto možnost nabízí už čtyři roky.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme