Británie rozhodne o nákupu ponorek. Vzdát se prvku jaderného odstrašení by bylo šílenstvím, tvrdí Mayová

Novou britskou premiérku Theresu Mayovou čeká dnes první klíčové parlamentní hlasování. Dolní sněmovna bude rozhodovat o modernizaci jaderného programu Trident, tedy o nákupu nových ponorek schopných odpalovat rakety s jadernými hlavicemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská ponorka HMS Victorious nesoucí jaderné balistické rakety Trident | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Defence Images

Spojené království má v současnosti flotilu čtyř ponorek třídy Vanguard, což jsou jediné nosiče britských jaderných zbraní. Životnost podmořských člunů vyprší roku 2028.

Vláda tvrdí, že by čtyři nové ponorky a modernizace celého programu přišly na 15 až 20 miliard liber. Ale například podle Greenpeace by se konečný účet mohl vyšplhat až na 34 miliard liber, v přepočtu asi 1,2 bilionu korun.

Theresa Mayová Daily Mailu řekla, že by bylo „naprostým šílenstvím“ vzdát se jediného prvku britského jaderného odstrašení tváří v tvář nebezpečí, které představují některé země, včetně Ruska.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn si přeje celkové odstranění jaderných zbraní, ale někteří jeho kolegové obnovu Tridentu podpoří. Pro nákup nové generace ponorek zvedne ruku třeba kandidát na předsedu Labour Party Owen Smith, který si myslí, že se svět stal v posledních letech méně stabilním.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme