Čína vyváží vlasy za miliardy. Jejich zpracováním si vydělávají i tamní farmáři

Obchod s vlasy je v Číně rozvinutý a přináší řadě tamních firem zajímavé zisky. Poptávka je dokonce tak veliká, že nákupčí vyrážejí i do okolních zemí – Barmy či Vietnamu. Vlasy se nabízejí na trzích a jejich zpracování se věnují i farmáři – víc a víc jich lze místo na polích vidět v různých hangárech, kde lidské vlasy zpracovávají, například je barví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paruky | Foto: Jiří Hošek

O tom, jak jsou obchody zajímavé, vypovídají čísla. Třeba z okresu Tchaj-che ve východní provincii An-chuej vyvezly jen v roce 2012 čínské firmy do zahraničí lidské vlasy za jeden a tři čtvrtě miliardy korun.

Zájem je především o dlouhé ženské vlasy, které lze koupit i přímo na trhu – stačí si vybrat konkrétní cop a zaplatit. Lze trochu smlouvat, ale za kilogram zákazník stejně zaplatí kolem 5400 jüanů, což je v přepočtu něco málo přes 18 tisíc korun.

Ve světě obchodníci za vlasy dostanou ještě mnohem více, není tedy divu, že jen v Tchaj-che existuje na 400 firem prodávajících lidské vlasy a že se celá Čína na celosvětovém obchodu s lidskými vlasy a peřím podílí 75 procenty.

Firmy nabízejí vlasy všech různých druhů, a to přírodní, tedy černé, hnědé či blond, tak i obarvené, třeba červené nebo purpurové.

Fotografie modelek s parukami vyrobenými z těchto vlasů se pak objevují na reklamách dotyčného exportéra.

Robert Mikoláš, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme