Špatná sezona prodraží med až o pětinu. Včelaři varují před falšovaným

Letos se budeme asi muset obejít bez domácího medu. Včelaři totiž prakticky žádný nemají. Situace je špatná v celé republice. Ti, kteří měli starší zásoby, budou prodávat za výrazně vyšší cenu, ostatním nezbývá než si přát, aby se příroda příští rok umoudřila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelín, včely, včelín | Foto: Jitka Cibulová Vokatá

Nádoby v medárně byly touto dobou vždycky plné. Teď ale zejí prázdnotou.

„Pro sebe jsme zachránili pár skleniček, ale tím končíme. Je to katastrofa, jsme z toho nešťastní,“ říká předseda pardubického klubu včelařů Evžen Báchor.

Ještě na jaře ale mezi včelaři převažoval optimismus. „Jásali jsme, protože byla teplá zima. Včely nám šly do velké síly,“ vzpomíná Báchor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatku medu natáčela s včelařem reportérka Drahomíra Bačkorová

První snůšky ale skončily velice rychle. Podle předsedy včelařů jsou i místa, kde včely nabraly jen tolik medu, aby neumřely hlady. A na včelaře nic nezbylo.

Od konce července navíc musí včely dokrmovat. „Už jsem dvě tuny cukru zkrmil. Toto množství bylo vždycky na celou zimu,“ vysvětluje včelař.

Vinu na tom podle Báchora nese počasí. Po celé léto byly velmi chladné noci, což nesvědčí květům, ve kterých se nevytvořilo dost nektaru. Podobně jsou na tom prý také například ve Slovinsku.

Sehnat med bude proto letos velký problém. „Obávám se, že se na trhu letos objeví falšované, nekvalitní medy,“ dodává Báchor.

Cena navíc bude až o 20 procent vyšší, protože včelařům nezbyl ani med z loňského roku, který byl podobně špatný.

Med - produkce v ČR 2000 - 2013 | Foto: Michal Jindra

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme