RWE zbrojí proti černým odběrům plynu. Zkontroluje 200 tisíc plynoměrů

Firma RWE chystá masivní kontroly u odběratelů plynu. Podle jejích statistik totiž prudce narůstá případů, kdy lidé přetáčejí číselníky plynoměrů. Počet odhalených zlodějů plynu loni vzrostl na 4,5 tisíce. To je meziroční nárůst o 200 procent. Firma vyčíslila škodu nejméně na 60 milionů korun. Celé dvě třetiny případů přitom připadají na Ústecký kraj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynoměr | Foto: Fotobanka stock.xchng, Csongor Varga

Plynárenská společnost RWE jde do boje proti černým odběrům plynu. Do konce roku chce zkontrolovat 200 tisíc plynoměrů.

Reaguje tak na výsledky kontrol za loňský rok, které podle mluvčího společnosti Martina Chalupského ukázaly, že se přetáčení číselníků na plynoměrech v Česku nebývale rozmohlo:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nelegálních odběrech energií mluvila Eliška Malínská

„Zjistili jsme, dá se říci otřesná čísla. A to je nárůst černých odběrů zemního plynu na 4,5tisíce. To je 200procentní meziroční nárůst. A to už je pro nás skutečně dramatická situace.“

Zloději tak firmu připravili nejméně o šedesát milionů korun, upřesnil mluvčí RWE Martin Chalupský.

Nejvíc krádeží plynu a elektřiny je v Ústeckém kraji

Absolutně nejvíce případů černého odběru zaznamenali plynaři v Ústeckém kraji. Podobné potíže tam hlásí i dodavatelé elektřiny.

Na severu Čech policie třeba nedávno obvinila ženu, která nelegálně odebrala elektřinu za více než milion korun.

Rusko, Ukrajina, plyn (ilustrační foto) | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„V poslední době ústečtí policisté evidují zvýšený nárůst krádeží elektřiny a plynu,“ potvrzuje i ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

„V lokalitách, jako jsou Předlice, policisté řeší tyto případy zhruba jednou týdně.“

RWE je druhým největším energetickým koncernem v Německu. V České republice zajišťuje dodávky zemního plynu a elektřiny pro asi 1,7 milionu konečných zákazníků.
Pramen: ČTK

Podezření na manipulace na zakázku

Přetáčení plynoměrů ale není jen doménou sociálně vyloučených lokalit. Hned 40 procent zlodějů plynu kontroly odhalily v Teplicích a okolí. Plynaři mají podezření, že krádeže jsou na zakázku.

„Ústecký kraj je skutečný extrém. Tam jsme zjistili 3 tisíce černých odběrů a máme, dá se říci podezření, že by se mohlo jednat o manipulaci s plynoměry, které tam někdo dělá na zakázku,“ vysvětluje mluvčí Chalupský.

Firma se proto chce obrátit na policii. Problémům s nelegálním odběrem čelila v minulosti i elektrárenská skupina ČEZ.

Kvůli jejich odhalování zřídila dokonce speciální skupinu zaměstnanců. Pro jejich nevybíravé metody při vymáhání dluhů ji ale před třemi roky zrušila.

Plyn | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Stephen Gibson

mkp, Eliška Malínská, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme