Útok na hotel a nepřátelské stíhačky. Turecký prezident zřejmě několikrát unikl smrti

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během pátečního pokusu o převrat zřejmě několikrát unikl smrti. Pučisté krátce po jeho odletu zaútočili na hotel, kde trávil dovolenou. Letadlo s prezidentem na palubě pak mohly sestřelit nepřátelské stíhačky. Nakonec ale nezaútočily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Pokus o převrat zastihl tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v přímořském letovisku Marmaris.

Přerušil proto dovolenou a zamířil do Istanbulu. V blízkosti jeho letounu se ale objevily dvě stíhačky F-16 ovládané pučisty.

„Na Erdoganovo letadlo dorážely nejméně dva letouny F-16. Jeho letadlo i dvě další F-16, které ho chránily, byly zaměřeny. Je záhadou, proč nestřílely,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný bývalý armádní příslušník.

Proč stíhačky letoun nesestřelily, není jasné. Možným vysvětlením ale je, že smrt Erdogana, který vede 80milionovou zemi od roku 2003, by mohla Turecko vtáhnout do chaosu velkých rozměrů a mít negativní dopad na legitimitu a pověst případné armádní vlády.

Agentura DPA uvedla s odvoláním na vládní zdroje, že pučisté měli pod kontrolou celkem šest stíhaček F-16.

V Turecku pokračují čistky, vláda odvolala 8 tisíc policistů. Generálové jsou ve vazbě

Číst článek

Erdoganovo letadlo tak nakonec v pořádku přistálo před půl třetí ráno na Atatürkově letišti v Istanbulu. Prezident záhy prohlásil, že hotel v letovisku Marmaris se stal terčem bombardování.

Turecká CNN pak uvedla, že z helikoptér k hotelu slanilo přibližně 25 vojáků, kteří chtěli Erdogana zajmout.

Turecká vláda pokračuje podle agentury AFP v čistkách po nezdařeném puči, který stál životy více než 290 lidí. Zadrženo zatím bylo přes šest tisíc lidí a vydány zatykače až na tři tisíce soudců a prokurátorů. V celé zemi bylo podle bezpečnostních zdrojů odvoláno osm tisíc policistů.

Bojíme se popravy, vzkázali vojáci, kteří prchli z Turecka vrtulníkem. Řecko je vydá zpět

Číst článek

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme