Sociálně slabí v Česku jsou zadluženější než v dalších zemích střední a východní Evropy

V České republice jsou chudí vůbec nejzadluženější z celé střední a východní Evropy. Vyplývá to z průzkumu provedeného OSN v takzvaných vyloučených lokalitách 12 evropských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociálně vyloučení | Foto: stock exchange

Zatímco ve většině států se průměr sociálně slabých, kteří si půjčili peníze nebo mají úvěr, pohybuje kolem 20 procent, v Česku přesahuje třetinu. Přitom třeba ve vůbec nejchudší evropské zemi, Moldávii, je to asi pět procent.

Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median, která zde průzkum pro OSN zajistila, žije v České republice nadstandardní počet lidí dlužících částky do dvojnásobku měsíčního příjmu domácnosti. Zhruba čtvrtina z nich si půjčuje od nebankovních společností a další čtvrtina od lokálních lichvářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice chudoby v sociálně vyloučených lokalitách mluvil Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni

Z výsledků průzkumu jasně vyplývá, že se problém týká převážně Romů. Mezi sociálně nejslabšími se nedaří zvyšovat finanční gramotnost.

„Je důležité, aby se celková populace nějak finančně vzdělávala, ale zároveň tady máme lidi, kteří jsou produktem českého vzdělávacího systému, který má praktické školy, který ve své podstatě generuje lidi, kteří nerozumí psanému textu,“ upozorňuje Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

„Tito lidé nikdy nebudou schopni se finančně vzdělat, a pokud jejich ochranu necháme pouze na sebeobranu, tak se samozřejmě budeme potýkat se všemi možnými důsledky v podobě nárůstu kriminality, výrazného nárůstu bídy sociálně chudých a podobně,“ vysvětluje.

Podle některých odborníků je jednou z příčin současného stavu samotná existence ghett. Hůle dodává, že dokud budou v České republice fungovat praktické školy, řada sociálně slabých bude nadále neuplatnitelná na trhu práce.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme