'Pepek' zabil pro narkobarona Escobara stovky lidí. Z vězení vyšel po 22 letech

Po 22 letech vyšel z kolumbijského vězení zabiják známý pod přezdívkou Popeye čili Pepek námořník. John Jairo Vélasquez Vásquez si odpykával 30letý trest za více než 250 vražd a obchod s drogami. Propustili ho ale dříve díky dobrému chování a také zřejmě kvůli mnohým a cenným svědectvím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Jairo Velásquez Vásquez na archivním snímku z června 2006 | Zdroj: ČTK

„Pepek“ dostal podmínku - 4 roky a 4 měsíce nesmí opustit Kolumbii a musí se hlásit, pokud ho soudy vyzvou ke spolupráci. Podle prokuratury už ale proti němu samotnému nejsou otevřené žádné případy.

Velásquez se přiznal k tomu, že zabil osobně 300 lidí a 3 tisíce vražd naplánoval, zosnoval nebo přímo nařídil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ kolumbijského zabijáka „Pepka“ přiblížil jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

Pracoval totiž jako zabiják pro Pabla Escobara, mocného narkobarona, který s Medellínským kartelem rozjel obchod s kokainem včetně dodávek do Spojených států a Evropy v tak velkém rozsahu, že potřeboval hodně lidí odstranit.

Escobar dokonce nařídil Velásquezovi, aby zabil svou partnerku a Escobarovu zhrzenou milenku, která se rozhodla spolupracovat s americkou tajnou službou. Jenže nepromluvila, protože vrah příkaz splnil.

Takzvaný Pepek stál také za útokem na letadlo společnosti Avianca, ve kterém měl sedět nepohodlný politik. Ten nakonec nenastoupil a zahynulo 109 lidí.

Na svědomí má Velásquez i zhruba 250 vybuchlých aut po celé zemi. Mnohé bomby přitom sám nastražil.

Svědectvím dostal za mříže vlivné lidi

Za léta ve vězení Pepek nemlčel. Mluvil nejen s novináři, ale také v soudních síních a jeho svědectví poslala za mříže hodně vlivných lidi.

Asi nejvíce pomohl justici v případu vraždy někdejšího kandidáta na prezidenta Luise Galána, kterou také organizoval.

Po letech totiž změnil výpověď a pomohl usvědčit ze zosnování vraždy bývalého ministra spravedlnosti Alberta Santofimia.

Drogový baron Pablo Escobar | Foto: Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Ten byl ze stejné strany jako zavražděný kandidát, ale ukázalo se, že plnil příkazy narkobarona Escobara.

Velásquez poskytl za dobu vězení desítky rozhovorů, některé z nich s ním dělaly dokonce jeho oběti - třeba exprezident Andrés Pastrana, kterého jako starostu Bogoty unesl.

Strach Velásqueze o život je namístě

Velásquezovy vraždy a zločiny, ale i jeho svědectví mu vynesly hodně nepřátel. Svědčíval proto v neprůstřelné vestě.

Když teď Velásqueze odváželi v kolumbijské metropoli Bogotě z vězení, vězeňská služba z důvodu jeho bezpečnosti oklamala novináře.

Z přísně střežené věznice nechala vyjet konvoj několika aut, mezitím ale z bran jiné, propojené věznice s menší ostrahou, vyjelo nenápadné auto policie s tmavými skly.

V ulicích hlavního města vězeňská služba předala Pepka soukromé ochrance, která ho v nákladním autě převezla neznámo kam.

David Koubek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme