Na pohřbu zastřeleného mladíka Michaela Browna se ve Fergusonu sešly stovky lidí

Pohřbu 18letého černošského mladíka Michaela Browna se v americkém Fergusonu zúčastnily kromě stovek lidí také významné americké osobnosti. Neozbrojeného Afroameričana zastřelil před dvěma týdny na předměstí St. Louis bílý policista. Smrt teenagera rozpoutala ve městě protesty a střety s pořádkovými silami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pohřbu mladíka Michaela Browna se ve Fergusonu sešly stovky lidí

Na pohřbu mladíka Michaela Browna se ve Fergusonu sešly stovky lidí | Zdroj: ČTK

Do baptistického kostela Friendly Temple dnes zamířily stovky lidí. Na místě zazpíval také gospelový sbor. Obřad samotný sloužil Michaelův vzdálený strýc.

Na prvním místě to bylo čistě osobní rozloučení rodiny a pozůstalých s 18letým zastřeleným mladíkem.

Obřadu se ale účastnila řada osobností amerického veřejného života, například respektovaný reverend a občanský aktivista Al Sharpton.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ v americkém Fergusonu sleduje zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Z Bílého domu přijeli tři prezidentovi poradci. Místní média informovala o tom, že mezi návštěvníky byly i celebrity jako Spike Lee.

Ferguson v posledních dvou týdnech zažil násilné nepokoje a střety s policií. Situace se ale v posledních dnech uklidnila. Mnozí se obávají toho, že se pohřeb může stát roznětkou pro další protesty.

Otec Michaela Browna v předvečer pohřbu požádal veřejnost, aby se zdržela protestů, a přál si, aby tělo jeho syna bylo odloženo k odpočinku v klidu.

„Hněv ve Fergusonu, který zastřelení černošského mladíka bílým policistou vyvolalo, nikam nezmizel. Mnozí obyvatelé města říkají, že jsou dál ochotni protestovat,“ připomíná zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Vyšetřování pokračuje

Současně běží dvě vyšetřování, a to místní a federální, na které minulý týden přijel do Fergusonu dohlédnout i ministr spravedlnosti Eric Holder.

Policista Darren Wilson je suspendován, ale dál dostává výplatu. Nebyl z policejního sboru propuštěn. Řada protestujících žádá, aby byl postaven před soud. O tom nyní rozhoduje porota. Kdy ale vynese verdikt, není jasné.

Případ rozproudil obrovskou debatu na celonárodní úrovni o rasových poměrech v zemi i o fungování policie. Ta čelí kritice nejen za samotnou střelbu, ale i zásah proti demonstrujícím.

Prezident Barack Obama také o víkendu nařídil velkou prohlídku toho, jak se rozdělují vojenské zbraně a vybavení městské a státní policie.

Na pohřbu mladíka Michaela Browna se ve Fergusonu sešly stovky lidí | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme