Díky ocenění Vesnice roku bude mít Ořechov nové podkroví v hasičárně a více přechodů

Obec Ořechov na Žďársku dnes oficiálně dostala významné ocenění. Je Vesnicí roku kraje Vysočina. Dopoledne převzali zástupci obce zlatou stuhu. V Ořechově jde letos už o druhou velkou událost. Na konci května slavili 650 let od první zmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasičská technika (ilustr. obr.) | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje

Obyvatelé Ořechova jsou na svou malou obec, ke které patří také místní část Ronov, hrdí. A ocenění Vesnice roku kraje Vysočina si velmi váží. „Je to moc hezké. Snažíme se o to už dlouho, takže konečně se nám to podařilo a všichni z toho mají radost,“ říká pan Rosťa.

O tom, že právě Ořechov získal ocenění Vesnice roku, se jeho obyvatelé dozvěděli už 27. května. Dnes ale cenu oficiálně obdrželi.

Kromě zlaté stuhy získali také sto tisíc korun. Ty půjdou hlavně na opravy místní hasičské zbrojnice, její podkroví už rekonstrukci nutně potřebuje.

„Tady se jde po schodech nahoru, ty budou ale zrušeny a schodiště povede venkem. Teď se to buduje. A tady na půdě je prostor, kde budou další kanceláře,“ ukazuje velitel hasičů Antonín Blaha.

Kromě toho přibydou za výhru v Ořechově také nové přechody pro chodce a bezdrátový rozhlas.

Obyvatelé Ořechova jsou s životem v obci spokojeni. Dokonce i mladí, kteří se často odsud nechtějí stěhovat a raději za prací dojíždí. Ve vesnici je totiž poměrně bohatý kulturní život.

Pořádají tam například pohádkový les, ve kterém vystupuje asi 130 účinkujících, pálení čarodějnic, masopustní průvod, velikonoční výzdobu v parku nebo příchod léta. Obyvatelé si také chválí pospolitost a jsou hrdí na historii obce, která sahá do 14. století.

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme