Američané zahájili průzkumné lety nad oblastmi, které v Sýrii kontrolují islamisté

Spojené státy plánují letecké útoky na pozice Islámského státu v Sýrii. Podle agentury AP už americká armáda zahájila průzkumné lety nad oblastmi, které v Sýrii kontrolují islamisté. Tento krok se považuje za předstupeň k leteckým úderům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie | Zdroj: Reuters

Bílý dům zatím žádnou vojenskou operaci na území Sýrie neschválil, Washington ale už v uplynulých dnech naznačil, že zvažuje rozšířit nálety na pozice radikálů z hnutí Islámský stát i v Sýrii.

Až dosud byli islamisté terčem leteckých úderů na severu Iráku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných leteckých úderech USA proti islamistům v Sýrii mluvil Jaromír Marek ze zahraniční redakce

Damašek oznámil, že je připraven v boji proti terorismu spolupracovat, a to i se Spojenými státy nebo Velkou Británíí. Vojenskou operaci, kterou neodsouhlasí syrské úřady, ale bude Damašek považovat za agresi.

Je to přitom právě rok, co se připravovalo jiné bombardování Sýrie. Poté, co pravděpodobně vládní síly použily chemické zbraně proti civilistům na předměstí Damašku, se mezinárodní společenství domlouvalo na leteckých úderech proti syrským vládním cílům. Po roce se však situace obrátila o 180 stupňů a postoje obou stran jakoby se sbližovaly.

Radikálové z organizace Islámský stát tento týden ovládli klíčové letiště na severovýchodě země a kontrolují už třetinu syrského území. Sýrie si s nimi pravděpodobně už sama neví rady a pro Západ představují takové nebezpečí, že jej možná dovede až ke spolupráci s režimem Bašára Asada.

Sunnitští ozbrojenci z hnutí Islámský stát obsadili v uplynulých týdnech velkou část Iráku a Sýrie | Foto: ČTK

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme