Nejnovější boje na severu Iráku vyhnaly podle OSN z domovů okolo 200 tisíc lidí

Podle OSN prchá až 200 tisíc lidí z oblastí na severu Iráku, které o víkendu ovládli bojovníci Islámského státu. Těm se podařilo obsadit tři města v okolí Mosulu. Podle některých zpráv ovládli také tamní přehradu, která je největším vodním dílem v celém Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postup islamistických bojovníků vyhání lidi z domovů | Zdroj: Reuters

Obrázky přímo z místa ukazují dlouhé kolony aut s prchajícími lidmi. Jedná se hlavně o příslušníky náboženských menšin, především kurdských jezídů.

Vyslanec Spojených národů Nickolay Mladenov označil situaci na severu Iráku za humanitární katastrofu.

„Islámský stát dnes představuje komplexní hrozbu pro mír v Iráku i v celém širokém regionu. Teroristické útoky prováděné jeho bojovníky jsou neomluvitelnými zločiny,“ nechal se slyšet Mladenov.

Kurdské milice Pešmerga, které se na rozdíl od Irácké armády dosud odhodlaně stavěly proti postupu radikálních islamistů, navíc pozice na severozápadě Iráku vyklidily podle svědků prakticky bez boje. Podle zástupců kurdské samosprávy ale jejich jednotky chystají silnou protiofenzivu.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme