Stát chce mít přehled o Češích v zemích postižených ebolou. I studentech z Afriky

Ministerstvo zdravotnictví chce mít přehled o Češích, kteří jsou v západoafrických zemích, kde se rozšířila ebola. Monitorovat bude lidi, kteří v těchto zemích pracují, i studenty z Afriky, kteří se budou vracet do českých škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygien ČR Vladimír Valenta | Foto: Filip Jandourek

„Budeme sledovat a požadovat od některých resortů údaje o počtech českých občanů, kteří pracují v postižených zemích,“ řekl po jednání ústřední epidemiologické komise hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Úřady ale budou sledovat i Afričany v Česku. „Dále budeme potřebovat údaje o zahraničních studentech, kteří se budou v dohledné době vracet do České republiky a kteří pocházejí z dané země,“ dodal Valenta.

Česko není schopné zajistit převoz pacientů pro případ, že by se někdo z Čechů nakazil v zahraničí ebolou.

Stejně je na tom většina evropských zemí, protože repatriace je technicky velmi náročná. Omezené možnosti pro převoz mají zatím jen Velká Británie, Francie a Itálie.

„Spoléháme i na jednání v rámci EU a Světové zdravotnické organizace, která v současné době oslovuje komerční civilní letecké společnosti o možnostech přepravy,“ doplnil hlavní hygienik.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme