Provozovatelé lesních školek prosazují změnu zákona o dětských skupinách

Až 120 lesních školek může v Česku zaniknout. Upozorňují na to jejich provozovatelé. Pokud by prošel zákon o dětských skupinách v původní podobě, vztahoval by se právě i na lesní školky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní školka v Toulcově dvoře | Foto: Klára Bílá

Ale lesní školky využívají prostory v přírodě, a pracují tak v jiném režimu než ostatní zařízení pro děti předškolního věku. Neměly by tak šanci splnit náročná hygienická pravidla.

Senát i proto vrátil zákon zpět do sněmovny. Předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová teď chce přesvědčit poslance, aby schválili zákon se změnami ze Senátu.

„Řešení, které považujeme za ideální, je, aby registrace k dětské skupině byla volitelná. To znamená, že ten, kdo by chtěl být dětskou skupinou, tak by se zaregistroval a stal by se jí.“

„Ale kdo by nechtěl, tak by nadále mohl fungovat v režimu jako funguje nyní, což původní verze neumožňuje,“ upozornila Valkounová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změně zákona o dětských skupinách mluvila v Ranním interview Radiožurnálu Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol

Pokud by zákon v původní podobě prošel, lesní školky by měly rok na to, aby se všichni poskytovatelé péče přizpůsobili parametrům dětských skupin.

„To je pro nás opravdu děsivá představa. Rok je velmi šibeničním termínem. Snažili bychom se tuto lhůtu prodlužovat nebo bychom se snažili přitlačit na to, aby lesní mateřské školy byly uzákoněny jiným způsobem,“ plánuje krizový plán Valkounová.

Podle ní by se to netýkalo pouze 120 lesních školek, které navštěvují tři tisíce dětí: „Ohroženy jsou například rodinná centra nebo školky, které poskytuje Člověk v tísni v ohrožených lokalitách. Je tu řada dalších organizací, které by byly ve stejné situaci jako my,“ dodává.

Svou představu má i ministerstvo školství

S lesními školkami bude dál jednat i ministerstvo školství - řekl nedávno šéf resortu a senátor za ČSSD Marcel Chládek:

„Ministerstvo školství připravilo ještě svůj vlastní jeden návrh, a to jsou tzv. lesní třídy, které mají podobné parametry jako lesní školka, ale splňují hygienické parametry z důvodu, že jsou při školce. Takže to je také jedna z alternativ.“

Je pravděpodobné, že senátní návrhy sněmovna přijme. Vlastní návrh o takzvaných lesních třídách, které by fungovaly v rámci mateřských škol, má i ministerstvo školství.

Dětské skupiny začaly vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách. Zákon má dát jejich existenci zákonný rámec.

mkp, Michaela Vydrová, Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme