Zastavil stíhání bývalého ministra i exšéfa Sazky. Kdo je státní zástupce Šaroch z kauzy Čapí hnízdo?

Muž, který chce zastavit stíhání v kauze Čapí hnízdo. Jaroslav Šaroch je v těchto dnech nejsledovanějším státním zástupcem v Česku. A není to první sledovaný případ, jenž přistál na stole zkušeného státního zástupce. Šaroch už dříve zastavil trestní stíhání exministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) a exšéfa Sazky Aleše Hušáka. A v minulosti řešil také kauzu bývalého šéfa televize Nova Vladimíra Železného.

Tento článek je více než rok starý.

profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve sněmovně

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve sněmovně | Foto: Michal Šula/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Pražský státní zástupce Jaroslav Šaroch měl už v minulosti na starosti případy, které sledovala veřejnost i novináři, kauza kolem dotace pro Čapí hnízdo je z nich ale bezesporu nejznámější.

„Je zkušeným profesionálem, který působí v rámci organizace zdejšího státního zastupitelství na oddělení ekonomické kriminality,“ uvedl pouze mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

První sledovaný případ

Šaroch má podle Hospodářských novin za sebou různé právnické profese. Nejprve podle deníku pracoval jako prokurátor. V roce 1992 měl přestoupit do advokacie. Opakovaně však z profese obhájce odcházel a vracel se na státní zastupitelství, jak se v roce 1993 přejmenovala původní prokuratura.

Názorovou otočkou státního zástupce Čapí hnízdo nekončí. Scénářů je spousta, říká redaktorka Chaloupská

Číst článek

„V průběhu svého zápisu do seznamu advokátů si nechal několikrát pozastavit výkon advokacie, vždy na vlastní žádost, s ohledem na pracovní poměr mimo advokacii,“ sdělila pro Hospodářské noviny mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

V prvním sledovaném případu poslal státní zástupce Jaroslav Šaroch před soud lékařku kvůli možnému šíření nakažlivé choroby z nedbalosti. Psal se rok 2002.

Doktorka Hana Burešová vyšetřovala v pražské vinohradské nemocnici muže, který měl potíže z dýcháním, přiblížil před časem časopis Respekt.

Poslala ho do Thomayerovy nemocnice, muž ale na plicní oddělení nedorazil a po několika dnech zemřel na pokročilou tuberkulózu.

Obvodní soud pro Prahu 10 uložil Burešové šestiměsíční podmínku, lékařku ale později omilostnil tehdejší prezident Václav Havel. Burešová se pak ještě obrátila na odvolací městský soud, který ji nakonec osvobodil, popsal Deník N.

Hlavní postavy kauzy Čapí hnízdo. Státní zástupce Jaroslav Šaroch (vpravo) a policista Pavel Nevtípil v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Případ s průlomovým postupem

Na podzim 2002 pak stál Šaroch u průlomového postupu v boji proti padělanému textilu, cigaretám nebo hudební nahrávkám. Na základě spisu, který založili celníci, udělil státní zástupce souhlas s kontrolou nebytových prostor.

7 otázek a odpovědí kauzy Čapí hnízdo: s jakými důkazy policie pracovala, překvapil Šaroch a kdo je na tahu?

Číst článek

Na jeho základě pak celní správa podnikla velkou razii ve velkoskladu v Praze 10 Malešicích, kde zabavila 161 tisíc falzifikátů textilií a obuvi za 80 milionů korun.

„Bylo podezření, že se tam páchá trestná činnost. Prozkoumal jsem to a neměl jsem pochyb o tom, že navržený postup je legální,“ řekl Šaroch k případu, který ukázal cestu i dalším zásahům.

Před více než deseti lety pak Šaroch jako státní zástupce požadoval u soudu trest pro tehdejšího europoslance a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného (Nezávislí) i jeho tři někdejší právníky.

Důvodem byl podle obžaloby pokus o poškozování věřitele, společnosti Central European Media Enterprises (CME). Železný se podle obžaloby naoko zbavoval majetku, aby nemusel splácet závazek vůči CME, právníci v trestné činnosti pomáhali. Pražský vrchní soud ale v květnu 2011 zprostil všechny čtyři obžaloby.

Mezi obžalovanými byl i právník někdejšího šéfa Novy Aleš Rozehnal. „Je to mimořádně kompetentní státní zástupce. Je odborně na výši, chová se velmi profesionálně a slušně. Jeho projevy jsou věcné a střízlivé,“ uvedl Rozehnal pro Hospodářské noviny.

Stopka u exministra a exšéfa Sazky

Na jaře 2014 pak Šaroch jako státní zástupce, který rozhodoval o příslušné stížnosti, zrušil také trestní stíhání bývalého šéfa společnosti Sazka Aleše Hušáka, který byl obviněn z pokusu o podvod.

Šarochovo rozhodnutí nemusí být definitivní. Kauzu Čapí hnízdo má na stole šéf státního zastupitelství

Číst článek

Kauza se týkala směnky na 50 milionů korun, kterou chtěl Hušák údajně vyplatit od podnikatelů Martina Ulčáka a Marka Dospivy.

Hušákovi hrozilo až desetileté vězení. Podle státního zástupce byl ale postup policie nezákonný a případ byl na základě jeho rozhodnutí odložen.

V nedávné minulosti měl Šaroch na starosti také jednu z kauz kolem bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho náměstka Vladimíra Šišky.

Byli stíháni mimo jiné kvůli přípravě dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci Fondu dalšího vzdělávání, podle Drábka ale bylo obvinění vykonstruované. Šaroch nakonec loni v září stíhání označil za nezákonné a zrušil je.

Hlavní postavy kauzy Čapí hnízdo. Státní zástupce Jaroslav Šaroch (vpravo) a policista Pavel Nevtípil v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kauza Čapí hnízdo

Ke své nejznámější kauze se podle serveru Aktuálně.cz dostal na přelomu let 2015 a 2016. Jako dozorový státní zástupce převzal spis nyní s více než 20 tisíci stranami k dotační kauze Čapí hnízdo, ve které bylo později obviněno celkem 11 lidí.

Udělali jste z toho megakauzu. Doufejme, že to brzy skončí, řekl Babiš k posunu v případu Čapí hnízdo

Číst článek

Mimo jiné stávající premiér a šéf ANO Andrej Babiš, druhý muž hnutí Jaroslav Faltýnek a členové Babišovy rodiny – žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a syn Andrej Babiš mladší. Faltýnkovo stíhání později Šaroch zastavil a stíhání Babiše mladšího vyloučila policie k vlastnímu řízení.

Šaroch měl během tohoto případu speciální podmínky, aby mu mohl věnovat plnou pozornost. Současný šéf pražských městských žalobců Martin Erazím již dříve Deníku N řekl, že od loňského února vyřizoval pouze dva nové případy. A jak v minulosti upozornil Respekt, na vrátnici pražského městského státního zastupitelství měli dříve zakázáno přepojovat mu telefony od novinářů do kanceláře.

Státní zástupce má pak podle interních pravidel tohoto státního zastupitelství rozhodnout o podání obžaloby do měsíce, v případě složitější kauzy jsou mu k dispozici měsíce dva, píše Aktuálně.cz. Pro Šarocha s kauzou Čapí hnízdo to ale neplatilo.

‚Populistické prohlášení bez obsahu.‘ Žalobce z kauzy Čapí hnízdo odmítá kritiku Bradáčové

Číst článek

„Opatření městského státního zástupce stanoví, aby věci skutkově složité nebo spisově rozsáhlé byly řešeny odlišně a individuálně,“ uvedl mluvčí Aleš Cimbala.

Šarochovu práci pak loni v prosinci kritizovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Nepostupoval podle ní „při výkonu dozorových oprávnění a povinností k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a zcela efektivně“.

Šaroch ale kritiku nadřízených státních zástupců odmítl a prohlášení Bradáčové označil za „populistické“ a „bez obsahu“.

„Dělám tu práci v rámci možností, které mám. Vždy je možné tu práci dělat lépe, rychleji, kvalitněji, ale záleží také na podmínkách, které dostanete a máte,“ řekl následně Šaroch v rozhovoru pro Deník N.

Kauza Čapí hnízdo

  • 2006 — začátek přestavby

    Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.

  • Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert Andreje Babiše. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

  • 2008 — dotace

    V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

  • Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

    Dotaci 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008.

  • 2013 — kauza Čapí hnízdo

    O projekt se později začala zajímat média. V říjnu 2013 Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“

  • V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů Kč a má tam pronajatu jednu budovu.

  • 2016 — OLAF

    Okolnosti získání dotace začala v lednu 2016 vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).

  • Babiš, který byl od ledna 2014 ministrem financí, v březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).

  • 2017 — vydání Babiše a Faltýnka

    V srpnu 2017 policie zaslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací.

  • V září Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál. Babišova rodina podle policie pomáhala krýt jeho vliv na Farmu Čapí hnízdo, Mayerová údajně pochybnou žádost o dotaci podepsala a Nenadál působil ve Farmě Čapí hnízdo a Mayerovou zplnomocňoval k některým podpisům.

  • Faltýnek a další tři manažeři působili ve firmách, kterým patřila Farma Čapí hnízdo před schválením dotace. Podle policie umožnili Babišovým blízkým firmu převzít.

  • Skupinu policie obvinila z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš je ohrožen pěti až deseti lety vězení.

  • V říjnu 2017 hnutí ANO vyhrálo volby a se zvolením získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.

  • Státní zástupce poté rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše, který je od 6. prosince 2017 předsedou vlády, a Faltýnka.

  • 2018 — konec kauzy pro Faltýnka

    Letos v květnu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil.

  • Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

    V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš dříve řekl, že Agrofert kvůli vyšetřování OLAF podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU.

  • Počátkem května úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Později Imobě lhůtu prodloužil do 29. června. Imoba 21. června souhlasila s vrácením dotace, dohodu poté schválil výbor ROP Střední Čechy, který dotaci přidělil. Imoba vrátila padesátimilionovou dotaci, většina peněz skončí ve státním rozpočtu, část dostane kraj.

  • 2019 — ukončení vyšetřování

    Na konci března policie ukončila vyšetřování celého případu a vyloučila z něj premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Ten žije ve Švýcarsku a české policii se ho nepodařilo vyslechnout. „Mohlo by to zpomalovat zbylou část řízení,“ zdůvodnil krok mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

  • Obhájci obviněných se na začátku dubna ohradili proti možným únikům z vyšetřování případu. Pokud by se zveřejněné informace potvrdily, vzniklo podle nich podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Apelovali proto, aby se věc „neprodleně“ prověřila. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) to ovšem na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítla s tím, že stížnost obhájců je neodůvodněná.

  • V polovině dubna vyšetřovatelé navrhli českého premiéra i další obviněné s výjimkou Babišova syna obžalovat. Spis doručili státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který bude o obžalobě rozhodovat.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme