Ústavní soud dal datovému novináři za pravdu. Policie nemůže chtít miliony za informace o kriminalitě

Policie v roce 2016 chtěla po datovém novináři serveru iROZHLAS.cz Janu Cibulkovi necelých 26 milionů korun za zveřejnění dat o kriminalitě. Ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že takový poplatek prakticky znemožní dostat se k informacím. „Povinný subjekt má hledat způsoby maximálního vyhovění podané žádosti, a nikoliv důvody, jak jejímu vyhovění zabránit,“ napsal v nálezu soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. Případ se vrací k Městskému soudu v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Brno (Aktualizováno: 10:07 8. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pol Point Středočeské policie

Policie v roce 2016 odmítla dát data o kriminalitě, později je sama zveřejnila. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Spor o informace z policejních databází trval pět let. V červnu 2016 požádal datový novinář serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka policii o vybrané informace o trestných činech za poslední půldekádu. Patřilo mezi ně například, kde a kdy došlo ke spáchání trestného činu nebo jestli byla při činu použitá zbraň.

Policie vysvětluje, proč chtěla 25 milionů za data: zaměstnala by prý bývalé policisty

Číst článek

Policie nejdříve odmítla odpovědět, následně poskytnutí informací připustila, ovšem s požadavkem na zaplacení práce policistů, kteří budou muset každý jeden záznam z celkového půldruhého milionu zkontrolovat.

Za odhadem 102 899 hodin práce si Policejní prezidium naúčtovalo téměř 26 milionů korun, jeho rozhodnutí pak potvrdilo ministerstvo vnitra a následně i Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud.

Ústavní soud kritizoval zejména to, že policie žádost vyřídila nejnákladnějším možným způsobem a tím znemožnila přístup k informacím. Počet hodin, který odhadovala, je nicméně podle nálezu pouze „ilustrační“ a „nemá žádný reálný základ“.

„K tomuto závěru Ústavního soud dále dodává, že správní orgány zvolily neodůvodněně zřejmě ten nejkomplikovanější možný způsob, jak se s žádostí vypořádat, a jejich postup při stanovení úhrady proto shledává nejen nepřezkoumatelným, ale rovněž značně iracionálním,“ napsal v nálezu Šimíček.

Soud zároveň uvedl, že některé požadavky novináře bylo možné získat poměrně jednoduše. Jiné informace, které kriminalisté odmítli dát, zase podle něj není třeba chránit.

„Z výše popsaného je však zjevné, že povinný subjekt paušálně bránil stěžovateli v přístupu ke všem požadovaným informacím, aniž k tomu minimálně u některých z uvedených typů měl jakýkoliv racionální důvod,“ dodal soudce zpravodaj.

Případ měl zprvu na starosti soudce zpravodaj Radovan Suchánek, který se nyní proti usnesení ohradil. Ústavní stížnost podle něj měla být odmítnuta v celém rozsahu, protože požadavky novináře byly příliš obecné. Jeho návrh na rozhodnutí ale v květnu senát nepřijal, a nález tak nakonec zpracovával jeho kolega ze třetího senátu Vojtěch Šimíček.

‚Postup by byl dnes stejný‘

Policie s tím ale ani po šesti letech nesouhlasí a takto podrobné informace o kriminalitě neposkytuje ani dnes. „Veřejně dostupné jsou statistiky kriminality umístěné na našich internetových stránkách. Použitá tabulka je dnes stejná, jako byla v roce 2016. Pokud by někdo dnes požadoval poskytnutí informací nad rámec těchto tabulek, byl by postup stejný jako v roce 2016,“ řekla ČTK mluvčí Policejního prezidia Hana Rubášová.

Ústavní soudci se kauzou zabývali od konce listopadu 2020. Několik dní po podání ústavní stížnosti pak policie nezávisle na rozhodnutí soudů některé požadované informace nicméně zveřejnila na webu kriminalita.policie.cz. Například data o přesné lokalitě, které novinář požadoval, ale kvůli ochraně obětí dostupné nejsou.

Stránky obsahují interaktivní mapu, data ke stažení i neveřejnou sekci pro zástupce samospráv. Vývoj aplikace byl ze čtyř pětin hrazený z Evropského sociálního fondu a stál dohromady necelých 13 milionů korun, tedy polovinu částky, kterou policie původně požadovala za prosté zveřejnění samotných dat.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme