Čeští basketbalisté nestačili na Francii a šance na postup klesly. Favorit slaví hladkou výhru 97:77

Čeští basketbalisté podlehli ve druhém zápase na olympijských hrách v Tokiu Francii jednoznačně 77:97. O přímý postup do čtvrtfinále se utkají v sobotu na závěr skupiny A s favorizovaným týmem USA, který dnes porazil Írán vysoko 120:66.

Aktualizováno Tokio (Aktualizováno: 16:28 28. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští basketbalisté v zápase proti Francii

Čeští basketbalisté v zápase proti Francii | Foto: Brian Snyder | Zdroj: Reuters

Češi mají v tabulce tři body stejně jako Američané, ti však na druhém místě disponují lepším skóre. Právě poměr vstřelených a inkasovaných bodů může být kritériem i pro případný postup ze třetí příčky. Tuto možnost získají ale jen dva výběry ze tří základních skupin.

Judista Klammert na olympiádě končí v prvním kole. Svědomí mám čisté, nechal jsem tam všechno, říká

Reprezentačnímu výběru, který se turnaje pod pěti kruhy účastní po 41 letech, nepomohlo proti Francii ani 19 bodů Jana Veselého. Přemožitele amerického výběru z úvodního utkání táhl 21 body Evan Fournier. Čeští basketbalisté na mezinárodní scéně utržili první porážku po čtyřech zápasech.

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga měli výborný vstup do utkání a po dvou trojkách Satoranského vedli brzy 10:6. Francouzi drželi krok díky Fournierovi, ale českým hráčům vycházela mimořádně střelba za tři body. Národní tým za úvodních deset minut proměnil osm z devíti trojek a po první čtvrtině vedl nad favoritem 28:22. Několika střelami z dálky se blýskl také Ondřej Balvín, David Jelínek nebo Jakub Šiřina.

Úřadující bronzoví medailisté z mistrovství světa ve druhé části zlepšili obranu a Češi vedle poklesu produktivity začali dělat pod tlakem více ztrát. Jen za poločas jich měli na kontě 12 a soupeři se povedlo zápas postupně otočit. Díky 16 bodům Fourniera a 10 bodům Nanda de Cola v závěru vedli před přestávkou už 51:38, než českou ztrátu zmírnil dvoubodovou trefou Veselý.

„Začali jsme dobře, hodně trefovali koš, a dokonce nějakou dobu vedli. Takhle střílet ale nejde pořád, pak jsme udělali pár chyb a oni se dostali do vedení jednoduchými koši. Ale jinak to nebylo vůbec špatné. Ve druhé půli jsme zaspali začátek, tam si Francouzi udělali náskok, který udrželi až do konce,“ řekl pro Radiožurnál basketbalista David Jelínek.

Čechy se snažil ve druhém poločase držet nadále aktivní Balvín, který už měl 18 bodů. Postupně se k němu přidal i Veselý, jenže Francouzi dál drželi trpělivou hrou svůj dvouciferný náskok.

Díky pevné obraně nepouštěli Ginzburgův tým blíž na dostřel, navíc Češi od tříbodové palby v první čtvrtce už do konce zápasu netrefili z této vzdálenosti ani jeden pokus. Favorité proto v závěru třetí části zvýšili na rozdíl 21 bodů a díky řadě vysokých hráčů český výběr přeskákali v poměru 35:26.

Trenér Vincent Collet v závěru nechal za rozhodnutého stavu řadu opor odpočívat a šestý celek posledního MS se ještě snažil zmírnit porážeku, pod 20 bodů už se ale český tým nedostal.

🏀 77:97. Tentokrát to nevyšlo, ale rveme se dál! ✊🏼 USA už v sobotu. ⏳