Památník na Národní třídě obklopily svíčky a květiny. Ve Slavii odhalili bustu Václava Havla

Česko si připomíná události 17. listopadu v letech 1939 a 1989. Mezi prvními – ještě za tmy – přišli k památníku Sametové revoluce na pražské Národní třídě premiér Andrej Babiš (ANO) se svými stranickými kolegy Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou. Dopoledne proběhlo také pietní shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima na něm vyzval k osobní odpovědnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 21:36 17. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Již před půl sedmou přišel na Národní třídu premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou. Proč dorazili ještě za tmy? „Nám řekla ochranka, že na nás budou házet vajíčka, tak proto jsme přišli brzo,“ zdůvodnil Babiš České televizi.

U památníku jsou od rána demonstranti, podle České televize volali různá hesla na předsedu vlády i ráno, když přišel. Pietní místo ale hlídají policisté a k výrazným incidentům nedošlo.

Protestující mají například transparent s nápisem „Kytky od estébáků a ruskočínských kolaborantů sem opravdu nepatří! Tak snad už je to letos naposled!“

Článek pokračuje pod online reportáží.

Na místo od rána přicházejí i další politici, po 8.00 položil k památníku věnec také zástupce Kanceláře prezidenta republiky. Přihlížející na něj křičeli: „Ruský šváb“. Naopak zástupce Pirátů Ivana Bartoše s Olgou Richterovou a dalšími přivítali skandováním: „Děkujeme.“

Pietní shromáždění tradičně proběhlo i u Hlávkovy koleje v Praze, na kterém vystoupil například bývalý prezident Václav Klaus. „Začínáme mít obavu, že se navracejí časy, které by se nikdy neměly vrátit,“ řekl. 

Rakušan na Národní třídě: Kabinet se i v souvislosti s covidem tváří, že už nevládne

Číst článek

Naopak rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima uvedl, že žít v demokratické zemi nenese jen výhody s demokracií spojené, ale i odpovědnost každého z nás vůči ní. „Složité otázky, které společnost rozdělují, dokážeme řešit jen tehdy, pokud je budeme řešit společně,“ vyzval k osobní odpovědnosti.

Česko si ve středu připomíná 32 let od událostí, které vedly k pádu komunismu, a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Na rozdíl od loňska, kdy se kvůli šíření koronaviru konaly akce převážně online, budou letos akce navzdory horšící se epidemii zpět na náměstích a v ulicích.

Připomínku historických okamžiků doplní debaty a demonstrace týkající se aktuálních témat, jako jsou občanská práva a opatření proti epidemii covidu-19. Na Národní dorazí během dne i další politici.

vtk, vis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme