Stanové městečko v pražské Troji je téměř plné. Pro ukrajinské Romy jsou podle Válka potřeba další místa

Pro ubytování ukrajinských Romů je potřeba najít i lokality mimo Prahu, řekl v neděli v pořadu Partie televize CNN Prima News ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09). Dosavadní návrhy ministerstva vnitra však podle něj narážely v regionech na odpor. Stanové městečko v pražské Troji je téměř plné, během víkendu tam nalezlo azyl 142 ukrajinských uprchlíků včetně několika rodin. Kapacita městečka je 150 lůžek.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:22 15. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v pražské Troji postavili stanové městečko pro uprchlíky

Hasiči v pražské Troji postavili stanové městečko pro uprchlíky | Zdroj: hasiči Praha

„Situace ve stanovém městečku je klidná. Stejně tak v asistenčním centru ve Vysočanech a na hlavním nádraží,“ řekl v neděli okolo 18.00 Hofman.

Prvních šestnáct uprchlíků přijelo do městečka v sobotu krátce po poledni. Dobrovolníci na hlavním nádraží mimo jiné v neděli odpoledne vytipovali také několik rodin, které byly na místě již delší dobu. V tomto případě se jednalo o celkem sedmnáct lidí.

Ukrajinští Romové na nádraží? Jejich odsuzování je nespravedlivé, míní novinářka Jarmila Balážová

Číst článek

„Před cestou rodiny ještě prověřila cizinecká policie ve spolupráci s KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině), aby se jednalo skutečně o lidi, u kterých je zahájeno řízení a mají podle zákona naději na získání víz. Tento krok by měl ulevit náporu na hlavním nádraží,“ uvedl Hofman.

Městečko vzniklo na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem postavili hasiči deset stanů, ve kterých jsou lidé ubytováni, a dalších deset stanů, kde je zázemí pro koordinátory provozu stanového městečka, kuchyně a jídelna či dětský koutek.

Nápor v hlavním městě

Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. Asistenční centrum ve Vysočanech, které slouží pro metropoli a střední Čechy, od začátku ruské invaze na konci února odbavilo kolem 88 000 uprchlíků.

Kde je vůle, je cesta. Barbora u sebe ubytovala Julii z Charkova, objevují spolu Česko i mraženou pizzu

Číst článek

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval v tomto týdnu k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet 1000 obyvatel než v některých jiných krajích Česka. Podle Hřiba hrozí v příštím týdnu uzavření KACPU.

V první den svého fungování městečko přijalo 77 uprchlíků. Má sloužit zejména pro uprchlíky, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

Válek v debatě CNN Prima News uvedl, že ve spolupráci s hejtmany musí vláda najít i mimo Prahu lokality, které budou romské uprchlíky ochotné přijmout. Kabinet v posledních týdnech vytipoval řadu nemovitostí, kam by mohl romské uprchlíky umístit, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) koncem dubna hovořil až o 21 místech.

Válek podotkl, že plány narážejí na odpor místních. „Pokud vytipujeme nějakou lokalitu, musíme jim umožnit, aby tam byli a zbytečně tu situaci nehrotit,“ vybídl.

Další místa v jednání

Rakušan v ČT uvedl, že se připravuje jeden objekt patřící České poště. „Chceme ho adaptovat na ubytování provizorního typu. O jednom objektu ještě jednáme s Prahou, ale není to trvalé ubytování, je to ubytování v době lustrace,“ řekl.

Z krytu zpět na trávník. Ženský fotbalový klub z Kyjeva trénuje v Mikulovicích u Pardubic

Číst článek

Lustrace toho, zda uprchlíci nemají maďarské občanství a mají tak v Česku na ochranu nárok, se podle Rakušana zrychlily po jeho telefonickém rozhovoru s maďarským ministrem vnitra Sándorem Pintérem z tohoto týdne. Styčnými osobami se stali ředitel maďarské cizinecké policie a český policejní prezident Martin Vondrášek.

Poslanec hnutí ANO Jiří Mašek pokládá za chybu, že kvůli snaze o co největší vstřícnost k uprchlíkům stát v březnu nezjišťoval u příchozích podrobnější informace. Při registracích se tak nevyžadovaly důkazy o tom, že lidé skutečně překročili ukrajinskou a schengenskou hranici, dodal.

„Nezjišťovala se řada potřebných věcí i toho typu, jestli tu chtějí zůstat,“ konstatoval. Kabinet by podle něj měl informovat o tom, jak bude situaci uprchlíků na pražském hlavním nádraží dál řešit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme