240 mil denně. Skotský cyklista chce objet svět za osmdesát dní

Cesta kolem světa na kole v 80 dnech. Takový plán oznámil vytrvalostní cyklista Mark Beaumont. Skot chce o více než polovinu překonat své maximum z roku 2008, kdy planetu objel za 194 dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista Mark Beaumont | Zdroj: Reuters

Čeká ho celkem 29 000 kilometrů a bude muset srazit více než 40 dní z aktuálního světového rekordu, který drží Novozélanďan Andrew Nicholson. Ten Zemi v roce 2015 objel za 123 dní.

„Vím, do čeho jdu. Jel jsem kolem světa před deseti lety, ale tehdy mě nikdo nepodporoval. Byl to takový styl 'divoch', snažící se najít čistou vodu a místo na spaní',“ zavzpomínal pro BBC na svou cestu z roku 2008.

„Tentokrát je to Tour de France styl. Mám za sebou tým, který mě podporuje a je to jen o výkonu. To je obrovský rozdíl,“ uvedl cyklista s tím, že bude mít k dispozici mechanika, výživového poradce, fyzioterapeuta a manažera. Denně bude prý potřebovat 8000 kalorií a věří, že jeho špičkový tým se o jeho výživu dobře postará.

Skota čeká už v úterý start zahřívací jízdy kolem pobřeží Velké Británie. Celkem půjde o 3500 mil (cca 5632 kilometrů), které chce pokořit za 15 dní. Bude se snažit nastavit tempo, jež ho potom má čekat při cestě kolem světa - tedy 16 hodin a 240 mil (cca 386 kilometrů) denně.

Cyklista Mark Beaumont | Foto: Reuters

Jeho běžný den by měl vypadat tak, že na cestu vyrazí ve čtyři ráno. „Z kola sesednu v 9.30 večer, trochu se zotavím, půjdu do postele a budíček budu mít ve 3.30.“

Beaumont se chystá vyrazit letos 2. července a má v plánu jet 240 mil a 16 hodin denně po čtyřhodinových etapách a s půlhodinou přestávkou. „Děsí mě to, vyložil jsem všechny karty na stůl. Věřím, že je to možné.“

Svou cestu začne v Paříži, pojede přes Evropu, Rusko, Mongolsko, Peking a Čínu. Dále jeho cesta povede přes Austrálii, Nový Zéland, Severní Ameriku z aljašského Anchorage a finišovat bude přes Lisabon a Madrid zpátky do francouzské metropole.

Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme