Bezpečnostní opatření na Tour de France. Největším rizikem jsou nehody na silnicích

Francie nyní žije hlavně Tour de France. Nejslavnějšího cyklistického závodu se týká velké množství bezpečnostních opatření. Závod hlídá na 23 tisíc četníků, policistů a vojáků. Překvapivě nejsou největším nebezpečím teroristické útoky ale nehody na silnicích. Český cyklista Roman Kreuziger se však rozhodně nebojí. Podle něj na to během závodu nejde myslet.

Périgueux / Francie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peloton cyklistů (ilustrační fotografie)

Peloton cyklistů (ilustrační fotografie) | Zdroj: Reuters

Předstartovní vesničkou Tour de France se procházejí hosté, novináři i cyklisté, ale také pes s nápisem vyhledávač bomb. Takže malý chlupatý pyrotechnik, samozřejmě i s pány. K vidění bývají i četníci se samopaly. I to patří k bezpečnostním opatřením na letošní Tour de France.

„Je to neustálé soustředění se. Bdělí jsme pořád, pořád a pořád. Od startu až do cíle. I zátarasy pomáhají. Říká se jim ‚zabezpečení proti vniknutí'. Dali jsme je k zónám startu a cíle v Německu, v Belgii, Lucembursku i ve Francii. A už několikrát byly třeba na Champs Elysées v Paříži. Je tam spousta betonových bloků a kamionů jako zajištění," komentuje pro Radiožurnál bezpečností opatření zástupce ředitele Tour de France Pierre-Yves Thouaut.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Tomáš Kohout z pelotonu Tour de France o bezpečnostních opatřeních

Ten má v pořadatelské organizaci ASO na starosti bezpečnost. Mimochodem toho, že jsou více hlídaní i cyklisté, si všiml také Roman Kreuziger.

„Poslední dva, tři roky jsou i viditelnější lidé během etap a startů. To, co krouží tady nad námi, nebudou asi jenom televize. Myslím si ale, že na Tour vždycky bylo hodně policistů v civilu, o kterých jsme nevěděli. Poslední dobou je tu víc barikád. Přeci jenom každá velká událost je velké riziko, takže tohle mají snad zvládnuté dobře," doufá český cyklista.

„Nebojím se. Když si člověk vzpomene na loňskou etapu v Paříži, kdy viděl ze střechy odstřelovače, tak to nebylo nic příjemného. Člověk na to ale nemůže myslet během závodu," uvědomuje si Kreuziger.

Na zajištění bezpečnosti se při Tour podílí 23 tisíc četníků, policistů a také vojáků, ale je tu ještě jiné, možná větší, nebezpečí než je teroristický útok.

„Na Tour de France je ale rizikem číslo jedna nebezpečí na silnici. Riziko nehody. U trati je 12 miliónů diváků, několik set vozidel. Jsou tam závodníci! Silniční riziko, nebezpečí pádu, nehody, to je to největší na Tour," jmenuje největší nebezpečí zástupce ředitele závodu.

I když je bezpečnost na Tour zajištěná, jak nejlépe může být, určitě se i Thouatovi uleví v Paříží na Champs Elysées, až 104. ročník protne poslední cíl.

Tomáš Kohout, bor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme