Bývalá sprinterka Deversová slaví 50. narozeniny. Proslavila se vítězstvími i dlouhými nehty

Jméno americké sprinterky Gail Deversové si zařadí především atletičtí fanoušci. Když ale její popis rozšíříme o výrazně nalakované – někdy rudé jindy třeba černé, ale vždy zářivé nehty, které svojí délkou připomínaly spíše drápy, počet zasvěcených bude jistě větší. V sobotu 19. listopadu jedna z nejrychlejších žen 90. let slaví jubilejní padesáté narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá americká atletka Gail Deversová (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Svůj talent dělila Gail Deversová mezi hladký sprint a závody s překážkami. Celkem si doběhla pro 18 medailí z těch největších atletických závodů. V letech 1992 a 1996 dokázala na stovce obhájit olympijské zlato. Osudové ale pro ni byly už předešlé hry v Soulu, z těch se vrátila bez výraznějšího úspěchu, ale zato s vážnými zdravotními problémy.

„Upřímně, bylo to traumatické. Byla jsem tehdy na vrcholu, v nejlepší formě a najednou to se mnou šlo z kopce. Začala jsem extrémně hubnout, měla jsem nateklé oči, neustále jsem byla unavená a nikdo mi neuměl dát tu správnou diagnózu. Tyto symptomy navíc nebyly ničím neobvyklé, mívá je kde kdo. Já jsem navíc byla vrcholový sportovec a doktoři si tak mé problémy spojovali se stresem,“ vzpomínala Deversová.

Odpovědí na problémy rodačky ze Seattlu byla Gravesova choroba. Nemoc, která se projevuje zvýšenou činností štítné žlázy. Kdyby Gail Deversová včas nepodstoupila chemoterapii, hrozil jí vznik zhoubného nádoru.

Během ozařování pak měla natolik popálené nohy, že doktoři zvažovali i amputaci. Potíže ale úspěšně překonala a ani ne po 9 měsících si odvážela z mistrovství světa stříbro z běhu na 100 metrů překážek. Tam už závodila s několik centimetrů dlouhými a zahnutými nehty.

„Nehty jsem si nechala narůst kvůli mé nemoci. Trvalo skoro tři roky, než jsem se dozvěděla diagnózu a já je po celou dobu nechala růst, proto vypadaly jako kudrnaté hranolky. I když ale byly vůbec nejdelší, mohla jsem si mýt vlasy, oholit nohy nebo uklidit dům. Neměla jsem na to někoho jiného,“ vyprávěla bývalá atletka.

I přes nedílnou image by ale na Gail Deversovou mělo vzpomínat hlavně jako na úspěšnou atletku. A výjimečně dlouhověkou. Na Panamerických hrách v 1987 vyhrála stovku a ještě v roce 2004 v Birminghamu si na světovém šampionátu poslechla americkou hymnu pro nejlepší ženu 60metrového sprintu.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru