Carlsen versus Karjakin, Evropa versus Rusko. Bitva šachových velmistrů má i politický podtext

Nejlepší šachista posledních let Nor Magnus Carlsen bude od pátku obhajovat v New Yorku titul mistra světa. Proti němu se ke stolu posadí Sergej Karjakin reprezentující Rusko. Dlouho očekávaný souboj vzbuzuje spoustu emocí, v klidném a rozvážném světě šachů ale vypadá špičkování obou soupeřů trochu netradičně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachoví velmistři Magnus Carlsen a Sergej Karjakin během čtvrteční tiskové konference v New Yorku | Foto: Reuters

Na urážlivé výroky o soupeři si šachisté nepotrpí. Vystačí si s tím, co zpravidla ovládají nejlépe.

„Šachisté to dělají trochu inteligentně. Když do internetového vyhledávače zadáte sergeykaryakin.com, dostanete se na stránku Magnuse Carlsena. Jeho tým říká, že s tím nemá nic společného, tým Sergeje Karjakina zvažuje právní kroky,“ vysvětluje šachový velmistr Martin Petr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi šachisty Magnusem Carlsenem a Sergejem Karjakinem panuje rivalita. Ale útočí na sebe inteligentně, míní český šachový velmistr Martin Petr

Zároveň dodává, že zápas bude mít i politický podtext. Ostatně sám předseda Mezinárodní šachové federace Kirsan Iljumžinov souboj přirovnal k legendární partii Bobbyho Fischera s Borisem Spaským z dob studené války.

Teď bude podle Iljumžinova na jedné straně Nor Carlsen coby reprezentant Evropské unie a Karjakin jakožto naturalizovaný Rus.

„Původem je z Ukrajiny, narodil se na Krymu. V roce 2009 ale změnil příslušnost na ruskou, protože tam má lepší finanční podmínky, zázemí i trenéry. Cítí se jako Rus a chce tam vrátit šachovou korunu,“ podotýká Martin Petr.

Rusko si na tento primát hodně potrpí. Naposledy ale mělo mistra světa v roce 2007. A podle předpokladů by si na návrat titulu měla ještě počkat.

„Všeobecné předpoklady jsou takové, že Carlsen drtivě vyhraje. Favorizují ho i sázkové kanceláře. Realita ale může být jiná, protože Rusové Karjakina podpoří všemi možnými prostředky. Obrovský tým velmistrů mu bude analyzovat různé situace a pozice a Carlsen to nebude mít tak lehké,“ připomíná šachista Tadeáš Kriebel.

Martin Charvát, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru