Favorita Velké pardubické pojede žokej Faltejsek, trenérka Růžičková může jít na řízek

Velkou pardubickou dokončila na šestý pokus a letos to vypadalo, že bude muset opět do sedla. Martina Růžičková ale nakonec sehnala na svého svěřence Charm Looka skvělou náhradu a poprvé tak pošle do vrcholu dostihové sezony největšího favorita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

123. Velká pardubická, žokej Jan Faltejsek s Orphée de Blins | Foto: Filip Jandourek

„Splnila si svůj životní sen. Já jí to přeju, teď se pomalu může chystat do hrobu se mnou,“ vysekl Josef Váňa svým svérázným způsobem poklonu Martině Růžičkové po doběhu v roce 2014.

Zároveň to pro poslední českou ženu v cíli Velké pardubické byl konec jezdecké kariéry, na kterou plynule navázala úspěšná trenérská. Letos tak připravovala devítiletého Charm Looka pro Barboru Málkovou, která po dvou letech mohla navázat na tradici žokejek ve slavném dostihu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chvíli to vypadalo, že se Martina Růžičková vrátí do sedla, Charm Looka ale nakonec pojede Jan Faltejsek

Málková si ale po těžkém pádu v srpnu zlomila obratel a její sen se tak zatím rozplynul.

„Vlastně s Faltejskem přišla Bára. Sice brečela, ale toho koně miluje. Byl to její nápad, já si nedovedla představit, koho seženu. Ti kluci mají nasmlouvané koně už od podzimu,“ přibližovala Martina Růžičková problémy se sháněním kvalitního žokeje.

Chvílemi to dokonce vypadalo i na oprášení její závodní jezdecké výbavy. „Říkala jsem si, že když nepojede Bára, bude muset jet bába. Začala jsem shazovat a chodit do posilovny. Ale jsem ráda, že to takhle dopadlo a před 'Velkou' si budu moct dát řízek,“ směje se trenérka.

Řízek si naopak nedá Jan Faltejsek, který může po třech triumfech s klisnou Orphee Des Blins přidat další s debutujícím Charm Lookem, který s náhradním žokejem Lukášem Sloupem ovládl silně obsazenou srpnovou kvalifikaci.

Pojedou ze špice, tuší Váňa

Tmavý hnědák je velkým soupeřem pro koně Josefa Váni. „Předpokládám, že když sedí na koni Faltejsek, co vyhrál třikrát Velkou pardubickou s Orphee ze špice, bude chtít znovu ostatní ucválat,“ tuší rekordman dostihu a dnes trenér taktiku.

„Musíme si přát, aby nebyl tak dobrý a aby neustál o kilometr delší distanc,“ připomíná Váňa, že Charm Look ještě nikdy tak dlouhý dostih nejel, ale každopádně můžeme v neděli odpoledne čekat Jana Faltejska v čele hned od startu - podobně jako v posledních ročnících.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme