Hamilton popáté ovládl Velkou cenu Číny, Vettela porazil o šest sekund

Lewis Hamilton z týmu Mercedes v Šanghaji oplatil Sebastianu Vettelovi porážku z Austrálie. Velkou cenu Číny vyhrál s náskokem šesti vteřin před svým pronásledovatelem z Ferrari. Třetí místo uhájil v týmovém souboji Red Bullu mladík Max Verstappen před Danielem Ricciardem.

Lewis Hamilton vyhrál velkou cenu Číny

Lewis Hamilton vyhrál velkou cenu Číny | Zdroj: Reuters

„Bylo těžké se rozhodnout, jaké pneumatiky nasadit. Jezdcem dne byl sice Max (Verstappen, pozn. red), ale pro mě je lepší, že jsem vyhrál,“ smál se Lewis Hamilton na pódiu po svém 54. vítězství v kariéře.

Sebastian Vettel měl smůlu na začátku závodu. Po vypadnutí Strolla se závod jel v režimu virtuálního safety caru a Němec zajel do boxů, po další havárii ale vyjel na trať skutečný zpomalovací vůz a jednička Ferrari ztratila hodně pozic, které pak musela dohánět, to už ale Hamilton ujížděl.

Jezdcem dne byl vyhlášen mladík Max Verstappen, který sice startoval až ze 16. místa, jenže hned v prvním kole předjel 9 jezdců a pokračoval dál dopředu, nakonec skončil třetí a za zády udržel i zkušenějšího týmového kolegu Daniela Ricciarda.

Závod podle očekávání odstartoval na mokru, ale už v sedmém kole jeli všichni piloti na pneumatikách pro suchý povrch. K výměně jim dvakrát pomohl safety car. Po kolizi nováčka Lance Strolla z Williamsu v prvním kole vyjel na trať nejprve virtuální, ve čtvrtém už byl po nehodě Antonia Giovinazziho ze Sauberu na okruhu ten klasický.

Povinného zpomalení využil především Verstappen, který se z šestnáctého místa na startu postupně propracoval až na druhou pozici za jasně vedoucím Hamiltonem. Ztratil naopak Vettel, ale po dvou dramatických soubojích s týmovým kolegou Kimim Räikkönenem a Danielem Ricciardem z Red Bullu poskočil na třetí příčku.

V 29. kole se Vettel, kterého kvůli nezvyklé pozici na startu krátce vyšetřovalo vedení závodu, posunul díky Verstappenovu zaváhání na druhé místo. Čtyřnásobný mistr světa pak po další zastávce v boxech klesl na třetí místo, k návratu na druhé mu však pomohly i technické problémy před ním jedoucího Räikkönena.

Rovněž Hamilton zvládl druhou výměnu pneumatik a bez problémů udržel v čele pohodlný náskok. Trojnásobný mistr světa tak vyhrál stylem start-cíl a oplatil Vettelovi porážku z úvodního závodu sezony před dvěma týdny v Austrálii. V Číně triumfoval celkově popáté, když navázal na úspěchy z let 2008, 2011, 2014 a 2015.

Formule 1 se přesouvá do Bahrajnu, tamní Velká cena se jede už během následujícího víkendu.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít