Hlavní ceny Klubu fair play dostali hokejista Augusta, šermíř Beran a extrémní závodnice Plchová

Za nedlouho to bude 55 let od gesta československých fotbalistů vůči zraněnému Pelému při zápase mistrovství světa. Ale tradice česko-brazilského gentlemanství je stále živá, což připomíná gesto šermíře Jiřího Berana. Při olympijském startu v Riu de Janeiru nepotlačil smysl pro poctivost, opravil výrok rozhodčích a v zásadním okamžiku se vzdal důležitého bodu. Teď za to dostal Cenu fair play od Českého olympijského výboru stejně jako hokejista Josef Augusta a extrémní závodnice Miroslava Plchová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beran zrovna šermuje na turnaji v Římě, a tak cenu přebral otec Jiří Beran st.

Beran zrovna šermuje na turnaji v Římě, a tak cenu přebral otec Jiří Beran st. | Foto: ČOV

Potlesk zaplněného sálu v budově České národní banky patřil Jiřímu Beranovi za intervenci, kterou se loni v srpnu možná připravil mimo jiné o dost peněz. „Byl to důležitý zásah, ale nebyl do soupeře,“ říkal Beran Radiožurnálu přímo v Riu. Tím soupeřem byl Brazilec Schwantes, což v jeho domácím prostředí vyvolalo velký ohlas a dalo vzpomenout na Josefa Masopusta.

Ten se podobně ušlechtile zachoval k jinému Brazilci, zraněné hvězdě Pelému při mistrovství světa před 55 lety. Trochu nadsazeně se dá říct, že Jiří Beran udržuje dobrou tradici: „Tohle gesto přímo ne, ale připomněli to, že jsme výborní fotbalisti a znali nás. Když jsme řekli, že jsme z Česka, tak byli všichni hned nadšení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradice česko-brazilského gentlemanství je stále živá, což připomíná Jiří Beran

Beran zrovna šermuje na turnaji v Římě, proto se k olympijským zážitkům vrací Jiří Beran starší. Ten je otcem i trenérem v jedné osobě, a tak může zodpovědně říct, jestli jeho syn od loňského léta svého férového činu ani náznakem nezalitoval. Přece jen – dvoje olympijské hry mu těsně unikly a ty v Riu pro něj ve 34 letech byly první a dost možná i poslední.

„Ani na chvilku, protože když jsme to probírali s odstupem, tak říkal, že postoupit tímto způsobem, tak by z toho neměl radost. Tohle není poprvé, co Jirka udělal tuto akci. V Paříži na mistrovství světa asi osm let zpátky rozhodčí řekl, že zásah na nohu nebyl. Jirka zdvihl ruku, a řekl, že zásah byl na stehně. Bylo to 13:10 pro Angličana čili skoro jisté vítězství. Jirku to tak nabudilo, že vyhrál 15:14.“

Loni tahle okamžitá odměna shůry nepřišla, až teď jiná od Českého olympijského výboru. Jiří Beran za ni děkoval na dálku z video nahrávky a vzkázal, že jeho Cena fair play stejně patří hlavně těm, kteří ji přišli vyzvednout, tedy oběma rodičům.

Nepostradatelný hráč

„Můj muž ke všemu přistupoval vždycky takhle a já jsem se snažila taky. Přišlo mi t moc hezké a samozřejmé, myslím, že by to nikoho z nás netěšilo, kdyby to bylo jinak,“ říká Delijanka Beranová, která má tohle mínění podložené drsnou životní zkušeností. Už třicet let jí manžel, syn i dcera – všichni šermíři – pomáhají s následky vážné dopravní nehody a vědí, že sportovní vítězství není to nejdůležitější.

Josef Augusta dostal za rok 2016 posmrtně hlavní cenu fair play za celoživotní postoj. Úspěšný hokejista a reprezentační trenér zemřel letos v únoru.

„Patřil k méně nápadným, ale velmi pracovitým a svým výkonem pro tým nepostradatelným hráčům. Bývalí kolegové oceňovali jeho bojovnost a férovost. Co se mu nepodařilo jako hráči, dokázal na pozici trenéra národní reprezentace – třikrát po sobě přivezl s týmem zlato z mistrovství světa. K hokeji vedl jak svého syna Patrika, tak i své vnuky. Z jejich slov vyplývá, že pro ně byl velkým vzorem,“ řekla Květa Pecková, předsedkyně Českého klubu fair play, jak je uvedeno na webu Českého olympijského výboru.

Hlavní cenu za čin v loňském roce dostala od Českého olympijského výboru při vyhlášení v Praze Miroslava Plchová, která při republikovém mistrovství v extrémním závodě zachránila soupeře, který po pádu skončil ve vodě a v bezvědomí.

Extrémní závodnice Miroslava Plchová se vzdala úspěchu a zachránila život soupeři | Foto: ČOV

„Účast nebo nějaký výsledek v závodě šel v tu chvíli stranou. Sama jsem zažila férové chování ve sportu a věřím, že kdyby se kdokoliv ocitl v mé situaci, zachoval by se úplně stejně jako já,“ uvedla Plchová.

Jan Kaliba, nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme