Kajakářka Hilgertová po zkušenosti ví, že praxe je do budoucna důležitá. Sportovní úspěchy nestačí

Vrchol kariéry zažívají ve chvílích, kdy se jejich vrstevníci teprve připravují. A když pak vrcholoví sportovci končí s tím, co dosud uměli nejlépe, musejí se učit zvládat spoustu nových věcí. Nemají praxi, zato ztrátu na všechny ostatní. Někteří se s tím vyrovnávají ve třiceti letech, ale třeba výjimečná kajakářka Štěpánka Hilgertová si protáhla sportovní život. Teď i jí pomáhá projekt Duální kariéra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěpánka Hilgertová se i ve 47 letech dostala do finále MS

Štěpánka Hilgertová se i ve 47 letech dostala do finále MS | Foto: Jan Homolka / Kanoe.cz

„V závěru mé olympijské jízdy v Sydney, což je před šestnácti lety, kdy byl spolukomentátorem s Petrem Vichnarem můj manžel, tak tam zaznělo, že to je pravděpodobně Štěpánčino loučení s vodním slalomem,“ vzpomínala s úsměvem Štěpánka Hilgertová.

Sama tehdy o konci kariéry neuvažovala, neměla proč, na kajaku ji to bavilo a dařilo se jí. A tak se tehdy nestala součástí sportovní redakce Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ani zlaté olympijské medaile nezaručí to, že sportovec bude mít snadný život i po konci kariéry. Určitě to platí v českých podmínkách

„Kdybych bývala tehdy ochotná ukončit kariéru, tak bych tam patrně i skončila. Myslím, že to tam směřovalo, a že by mě živit se mluveným slovem bavilo. Zároveň je to pro mě ponaučení, že nabídnuté šance by se měly zvažovat velmi pečlivě, protože se nemusí opakovat.“

Myšlenky na konec totiž přišly po Pekingu 2008, a tak jak Hilgertová říká, rozhodila sítě i mimo sport. Co slyšela, ji nepotěšilo a vlastně i přimělo dál závodit.

„Musím říct, že jsem splakala nad výdělkem. Víceméně mi všichni brutálně srazili sebevědomí, protože říkali no, co s tebou. Žádnou ze dvou vysokých škol, které si studovala, si nedokončila, praxi nemáš. My nevíme, jak bychom ti poradili, poraď si sama,“ vysvětluje.

Nežít v bublině

Aby se v podobné situaci neocitly i desítky současných sportovců, pomáhá jim Český olympijský výbor projektem Duální kariéra. Inspiraci tam hledala nejen Štěpánka Hilgertová, sedělo kolem ní i hodně o skoro generaci mladších sportovců.

Třeba od bývalého tenisty, dnes finančníka Karla Nováčka, ale i dalších, kteří zvládají život po kariéře, se dozvídali, jak se na něj připravit. Že je dobré studovat, hledat si kontakty, zaměřit se na své silné stránky a nežít jen v bublině sportu.

Štěpánka Hilgertová už si obzory rozšířila, teď třeba ještě piluje angličtinu. A věří, že i zkušenosti ze závodění do života po sportu pomohou.

„Vytrvalost, důslednost, pečlivost, trpělivost a schopnost dotahovat věci do konce. To jsou takové předpoklady toho, že když se sportovec do něčeho pustí, že to někam dotáhne,“ dodává i ostatním odvahu Štěpánka Hilgertová.

Tomáš Kohout, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme