Kokosy na sněhu II: jamajští bobisté nemají peníze, 'umřela' jim dodávka. Fanoušci spustili sbírku

Na letních olympijských hrách sbírá Jamajka medaile od roku 1948. O 40 let později se v Calgary poprvé zúčastnila zimní olympiády. A spojení „Kokosů na sněhu“, jak čeština překládá název filmu o sportovcích ze země reggae v ledovém korytu na čtyřbobu, funguje nadále. Když tam následovníkům tehdejší generace bobistů o víkendu přestalo jet auto, lidé z Calgary jim okamžitě začali pomáhat a už vybírají peníze na to, aby se jamajský čtyřbob za dva roky mohl objevit na dalších hrách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamajský bob se na olympijských hrách představí po dvanácti letech | Zdroj: Reuters

Jamajský zpěvák Bob Marley jednu ze svých písní pojmenoval One Love. A ona láska kdysi – konkrétně v roce 1988 – vykvetla mezi kanadským Calgary a Marleyho krajany ve čtyřbobu.

K údivu celého světa tam tehdy poprvé přijeli na zimní olympijské hry. Inspirovali tím i režiséra Jona Turteltauba k natočení filmu Kokosy na sněhu (v originále Cool Runnings).

Calgary teď ožilo následovníky jamajských hrdinů Dudleyho Stokese, Devona Harrise, Michaela Whitea a Chrise Stokese. O víkendu tam totiž současnému bobovému týmu ze země světových sprinterů vypověděla službu stará dodávka, v níž jezdili na závody a v níž snili o účasti na příštích olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu.

„Naše vozítko natáhlo bačkory,“ napsali Jamajčané na svém oficiálním profilu na Twitteru. A stejně jako před necelými třiceti lety je nepřehlédli v Calgary ani tentokrát. Jeden z projíždějících zastavil, vytáhl startovací kabely, a když auto „nenaskočilo“, odvezl bobisty na závod do kanadského olympijského parku sám.

„Pořád jsme jako Jamajčani v srdcích místních,“ děkovala za pomoc Kathleen Pulitová, editorka sociálních sítí jamajského bobu.

Pomozte jim na olympiádu, vyzývá crowdfundingová kampaň

„Nízkorozpočtovým“ Jamajčanům pak calgarijská půjčovna aut věnovala dodávku. A jeden z uživatelů Twitteru založil crowdfundingovou kampaň na jejich podporu.

Sbírka byla v úterý večer na částce 6 tisíc dolarů. Vytyčený cíl je 30 tisíc dolarů. „Děláme, co můžeme, abychom se dostali z jednoho místa na druhé. Snad nám nedojdou peníze,“ zadoufala Pulitová.

Filmaři tak možná získají předlohu pro natočení pokračování Kokosů na sněhu. Vlastně hned dvě – ženský bob z Jamajky je prý tak ambiciózní, že by se letos mohl umístit ve Světovém poháru a třeba i zazářit na olympijských hrách v Jižní Koreji.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme