Místo kimona slavnostní oblečení. Český svaz juda si dnes připomene 80 let od vzniku

Jediným sportem, ve kterém česká výprava dosáhla v Riu na zlatou olympijskou medaili je judo. Úspěch Lukáše Krpálka se dnes bude znovu připomínat. Český svaz juda totiž slaví 80 let od svého vzniku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Judista Lukáš Krpálek při výhře zlaté medaile nad Ázerbajdžáncem Elmarem Gasimovem..jpg | Foto: Reuters

Když v roce 1936 inicioval profesor František Smotlacha vznik Československého svazu jiu-jitsu, jen těžko si mohl představit, jak úspěšné bude toto odvětví pro československý potažmo český sport.

Za těch 80 let se čeští judisté postupně propracovali mezi evropskou a světovou špičku. Pravidelně vozili medaile z kontinentálních šampionátů a vavříny sbírali i na mistrovství světa. Jména Pisařík, Bárta, Jákl, Petřikov, Kocman a další znal ve své době celý judistický svět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vysvlečou kimono a obléknou tmavý oblek či šaty. Judisté totiž dnes slaví 80 let od založení Českého respektive Československého svazu juda

Na největší úspěch si ale muselo české judo počkat až do 11. srpna 2016, kdy na olympijských hrách v Rio de Janeiru zvítězil Lukáš Krpálek.

„Já nevím, jsem z toho úplně hotový. Poslední rok mám ze života hroznou pohádku. Ve všem se mi dařilo. Mám úžasnou rodinu, která na mě doma čeká, skvělého syna, na kterého se těším. Jsem hrozně šťastný, že přivezu tu medaili,“ komentoval po zápase zlatý medailista.

Lukáš Krpálek se stal prvním českým judistou, který vyhrál olympijský turnaj a navázal tak na bronz Vladimíra Kocmana z her v Moskvě 1980.

„Je to neuvěřitelný pocit, sen mnoha generací a já jsem rád, že jsem se toho dožil. Kluci to odmakali. Byl to nádherný tým, skvělá práce trenére Petra Laciny a Krpi byl nesmiřitelný, neporazitelný, nehoditelný, šel si za svým a měl obrovskou odezvu od publika. Všichni ho přijali jako opravdového šampiona.“

V útrobách haly Carioca v Riu de Janieru se takto rozplýval místopředseda Evropské judistické unie Michal Vachun. Dnes se nejen za úspěchem Lukáše Krpálka čeští judisté ohlédnou znovu, při oslavách 80. let českého juda.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme