Narodil se bez pravé ruky, přesto se baseballista Abott stal legendou

Nejprestižnější baseballovou ligu světa hrál jedenáct let, ale už při svém prvním utkání se stal legendou. Američan Jim Abbott se totiž narodil bez pravé ruky. I tak ale dokázal získat olympijské zlato, nebo se stát nadhazovačem slavných newyorských Yankees. Svůj první zápas v MLB odehrál Abbott přesně před 28 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baseballista Jim Abbott v dresu New York Yankees | Foto: jimabbott .net

Baseballový příběh Jima Abotta začíná zvědavými pohledy a dotazy spolužáků, jak takhle může hrát. Vysvětloval jim to slovně, ale i názorně. Ještě když studoval na univerzitě v rodném Michiganu, stal se nejlepším amatérským sportovcem tohoto amerického státu.

„Moc jsem chtěl hrát baseball. Můj táta mi koupil takovou levnou plastovou rukavici. Doma za domem jsme zkoušeli, jak bych mohl držet rukavici, jak si ji přitisknout k tělu, když házím, nebo také jak ji potom rychle nasadit," vzpomíná Jim Abbott v rozhovoru pro pořadatele Speciální olympiády v Los Angeles. Abottova pravá ruka končí zápěstím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký baseballista Jim Abbott před 28 lety odehrál první zápas v MLB

„Strávil jsem spoustu času tím, že jsem doma házel míčem proti cihlové zdi. Rychle se od ní odrážel, takže jsem musel rychle na levačku nasadit rukavici, zase ji sundat, hodit míč a takhle pořád dokola. Zkoušel jsem čím dál tvrdší rány a být čím dál rychlejší při nasazování a sundávání rukavice. Samozřejmě jsem o sobě pochyboval, ale pokaždé byl někdo, kdo mi potvrdil, že to můžu dokázat.“

Jima Abbotta si jako osmého celkově vybrali v draftu MLB 1988 California Angels. Tehdy jednadvacetiletý nadhazovač si v sezoně držel slušné statistiky a po čtyřech letech ho koupil jeden z nejslavnějších klubů světa New York Yankees. Právě v jeho dresu dosáhl na svůj největší a v baseballu velmi ceněný úspěch - na podzim 1993 nedovolil Clevelandu za celý zápas získat ani jednu metu.

„Je opravdu těžké popsat, jaké to po té poslední směně je, když soupeři nedovolíte získat ani jednu metu. Burácející stadion, já tam dole, všichni mi gratulují. To vzrušení, to nadšení. Cítíte to v nohách, hlavě, pažích, prostě nádhera. Dokážete si, že jen proto, že děláte věci trochu jinak, tak to neznamená, že je nedokážete udělat stejně dobře," říká Abbott, který ještě jako amatér získal neoficiální zlatou olympijskou medaili, to když byl baseball jako demonstrační sport na hrách 1988 v Soulu.

V poli Abott nebyl slabinou, třebaže se na něj většina soupeřů snažila zaměřit. Na pálce jeho tým využil pravidla, že jeden z hráčů může být nahrazen jiným, takže Abbott střídal. I tak se ale k odpalům dostal, ve své poslední sezóně v roce 1999 v dresu Milwaukee. Jeho statistiky ale byly velmi slabé. Přesto pár jeho tehdejších spoluhráčů dosvědčilo, že při tréninku dal Jim Abbott párkrát dokonce homerun.

Martin Charvát, nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme