Ogier vyhrál Katalánskou rallye a je počtvrté mistrem světa

Francouz Sébastien Ogier je počtvrté za sebou mistrem světa v automobilových soutěžích. Dvaatřicetiletý jezdec Volkswagenu si zajistil další obhajobu titulu v Katalánské rallye, kterou vyhrál o 15,6 sekundy před Španělem Danim Sordem.

Mistři světa Sebastien Ogier a Julien Ingrassia

Mistři světa Sebastien Ogier a Julien Ingrassia | Zdroj: Reuters

Belgičan Thierry Neuville, jenž po sobotní havárii Nora Andrease Mikkelsena zůstal jediným Ogierovým soupeřem v boji o titul, skončil už s více než minutovou ztrátou třetí.

Český jezdec Jan Kopecký obsadil osmé místo a vyhrál kategorii WRC2. Martin Prokop, který rovněž bojoval o umístění v první desítce, měl v 17. rychlostní zkoušce nehodu a ulomil kolo.

Ogier původně potřeboval v Katalánsku dojet třetí, po Mikkelsenově odstoupení mu pak už stačilo k titulu získat jediný bod. V sobotní druhé etapě se ale dostal do čela, první příčku už neopustil a vyhrál pátou rallye v sezoně.

Celkové prvenství si zajistil dva závody před koncem šampionátu, stejně jako v předchozích letech mu k němu pomohl navigátor Julien Ingrassia.

Ziskem čtvrtého titulu se Ogier zařadil po bok finských jezdců Juhy Kankkunena a Tommiho Mäkinena. Historickému pořadí neohroženě vládne devítinásobný mistr světa Sébastien Loeb, který šampionátu dominoval před Ogierem. Francouzská vítězná série v MS trvá už od roku 2004.

Předposledním závodem sezony bude za dva týdny Britská rallye, šampionát pak skončí v listopadu v Austrálii.

Katalánská rallye, podnik MS v automobilových soutěžích - konečné pořadí (po 19 RZ):
1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R) 3:13:03,6, 2. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) -15,6, 3. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -1:15,0, 4. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -1:27,8, 5. Östberg, Flöene (Nor./Ford Fiesta RS) -3:24,4, 6. Tänak, Molder (Est./Ford Fiesta RS) -5:24,9, ...8. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) -9:05,1, Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) nedokončili.