Po pádu z kola ochrnul, pak zajel cyklomaraton. Hendikepovaný sportovec se stal inspirací pro film

#Jedumaraton je film o nejdelším cyklistickém závodu v Česku, který spojuje svět hendikepovaných a zdravých lidí. A nabízí mnohdy neuvěřitelné příběhy. Jeden z nich prožil devětadvacetiletý Martin Záruba. Před rokem a čtvrt utrpěl těžký úraz, ochrnul, u sportu ale zůstal a mimo jiné už zajel cyklomaraton.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Záruba (vpravo) je optimistou i přes hendikep | Foto: Ronald Hilmar

„Spadl jsem na kole, docela banálně. Oproti pádům, které jsem absolvoval, tenhle nebyl moc velký,“ popsal osudný okamžik jeden z hrdinů filmu #Jedumaraton Martin Záruba.

Musel začít řešit, co bude dál. Nikdo mu nedokázal odpovědět na otázku, jestli ještě vůbec bude chodit. „Vnitřně jsme s manželkou věděli, že ať to dopadne jakkoli, my to zvládneme. A myslím, že to naštěstí nějak docela zvládáme,“ řekl Záruba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Když člověk leží v nemocnici zlomený, nemůže se hýbat a pořád se tam střídají doktoři, kteří říkají, jak je to špatný… Nebylo to nic moc, vybavuje si Martin Záruba

Dřív jezdil na kole, věnoval se atletice nebo lyžování. Prostě vyzkoušel, co se dalo. V nemocnici pak znovu začal přemýšlet o sportu. V rehabilitačním ústavu Kladruby si některé aktivity vyzkoušel. Důležitá ovšem byla také psychika. Ne všichni se s nepříjemnými následky úrazu umí vyrovnat.

„Když člověk leží v nemocnici zlomený, nemůže se hýbat a pořád se tam střídají doktoři, kteří říkají, jak je to špatný… Nebylo to nic moc. První tři čtyři měsíce jsem měl krizovky,“ přiznal Záruba. Teď rozdává úsměvy na počkání. Své okolí nabíjí energií. „Kromě toho, že nechodím, je to docela v pohodě.“

Až tak v pohodě, že neodmítl startovat v cyklomaratonu – nejdelším závodu v Česku. Jezdí se nonstop, pět dní a nocí. Čítá pro smíšené týmy handicapovaných a zdravých cyklistů celkem 2222 kilometrů. Pro Zárubu na handbiku, kole poháněném rukama.

„Moc jsem nevěděl, do čeho jdu, i když jsem předtím hodně sportoval. Na handbiku jsem neměl tolik odježděno, takže jsem nevěděl, jestli ujedu sto, dvě stě, tři sta kilometrů. Moje očekávání bylo takové, že to ve zdraví zvládnu a užiju si to, což se splnilo,“ radoval se Záruba.

Tím se navíc stal inspirací pro film #Jedumaraton. Ve sportu ale zatím nemá ambice, aby vstoupil třeba mezi paralympioniky. Chce fungovat normálně, být šťastný, věnovat se práci a dál pracovat na svém zdravotním stavu.

Pavel Petr, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme