S taekwondem začal ve druhé třídě, dnes je Jiří Novák nejlepším juniorem Evropy

Rád jezdí na motorce, na kole, zahraje si hry na počítači. V tom se Jiří Novák z Velké Dobré od ostatních teenagerů neliší. Kopnout ale dokáže skoro až na basketbalový koš a z posledního juniorského mistrovství světa v taekwondu si přivezl kompletní sadu medailí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taekwondista Jiří Novák | Foto: Marek Augustin

„Taekwondo jsou vlastně tři slova. Tae je noha, kwon je ruka, znamená to všechny postoje, techniky a údery. Do má znamenat cestu života, cestu bojovníka,“ vysvětluje Jiří Novák.

Jeho cesta začala ve druhé třídě, kdy ho zaujal leták lákající na vcelku stále ještě mladé korejské bojové umění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiřího Nováka navštívil při tréninku reportér ČRo Marek Augustin

Spojením mnoha stylů vzniklo taekwondo teprve v 50. letech minulého století. 17letý bojovník z Velké Dobré v něm vítězí jak na evropských, tak světových šampionátech. V technických sestavách, v boji a také v přerážecích technikách.

„Nejvyšší technika je ve výšce 2 metry a 70 centimetrů. Tu jsem za plný počet bodů skočil jako jediný na mistrovství světa. Byla to vítězná technika, díky ní jsem vyhrál,“ vypráví.

„Pak jsou otočky o 360 stupňů ve výšce 230 centimetrů, kop ve výšce 240 cm, ten je můj nominační, mám ho nejjistější. Potom se skáče přes praporky, které jsou vzdálené 2 a půl metru ve výšce 70 centimetrů, a ještě musím přerazit desku,“ popisuje jednotlivé techniky.

Aby Jiří Novák zvládl podobné skoky, skoro až lety, trénuje i 6krát do týdne. Jeho intenzivní příprava ale nesměřuje k cíli, jaký je běžný u podobně talentovaných sportovců.

„Na olympijských hrách je taekwondo WTF, já dělám taekwondo ITF, které tam není. Mrzí mě to, bylo by to super, ale třeba to časem vyjde a na olympijské hry se dostane i náš sport,“ sní 17letý bojovník.

Nadšený taekwondista se přesto pořád chce zlepšovat a sní i o cestě do Koreje. „Když jdu na závody a říkám si, že někdo cvičí luxusně, ještě víc mě to namotivuje. Vždycky tam jdu s tím, že chci vyhrát,“ říká Jiří Novák, v letošním roce nejúspěšnější evropský juniorský taekwondista.

Marek Augustin, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme