Šachisté se během zápasů o světový trůn mohou i projít. Při tie-breaku na to však nebudou mít čas

Mistrovství světa v šachu není zrovna akční souboj, přesto dokážou šachisté diváky pobavit. Laiky třeba překvapí, když se některý z nich najednou zvedne od stolu a odejde. I profesionály ale zaskočilo, když to při posledním souboji o světového šampiona vypadalo, že Nor Magnus Carlsen usnul.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachisté Magnus Carlsen a Sergej Karjakin | Foto: Reuters

Hlava podepřená, Carlsen schoulený na jedné straně židle, oči zavřené a z televizního záběru partie snadno získáte dojem, že Nor spí. Nespal, pouze hluboce přemýšlel, ale pokud by si doopravdy chtěl lehnout, může odejít a natáhnout se.

„Hráči mají během zápasu možnost využít pokoj, aby nemuseli být pořád v jedné místnosti se soupeřem,“ říká velmistr Sergej Movsesjan, původem Gruzínec, který ale odmala žije v Česku a v posledních letech hrál proti oběma mužům bojujícím o titul světového šampiona, Carlsenovi i Karjakinovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém mistrovi světa v šachu rozhodne tie-break. Bude to divácky atraktivní, říká šachový velmistr Viktor Láznička

Ani jeden z nich pochopitelně nedělá z partií show pro diváky, to se nesmí, ale občas je prý obecně na některé šachisty zvláštní pohled, co všechno v naprostém soustředění mimoděk dělají.

„Jsou hráči, kteří si rádi vezmou už sebranou figurku a prochází se s ní. Ti hráči si to často ani neuvědomují.“

Teď ale na nic takového nebudou mít čas, vážné partie vystřídá v tie-breaku rapid šach, a pokud se ani v něm nerozhodne, přijde na řadu bleskový šach. Oproti dosavadním partiím mají hráči podstatně kratší časový limit.

Šachového mistra světa může určit 'armagedon'. O titul soupeří dva mladíci

Číst článek

„Pro diváky je to mnohem atraktivnější, než když musí půl hodiny čekat na jeden tah. Tady dlouhé zamyšlení znamená, že už máte z 20 minut jenom pět. A pokud je málo času, tak se často dělají velké chyby, takže většinou hrají svižně. Je to znát i na kvalitě hry, ale je to divácky atraktivnější,“ připomíná velmistr Viktor Láznička.

Martin Charvát, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme